مقالات آموزشی

مشکلات پوستی ناشی از نور خورشید

بر اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید چه تغییراتی در پوست ایجاد می‌شود؟

قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث ایجاد بیشتر چین و چروک ها و لکه‌های پیری در صورت ما می‌شود. مردم فکر می‌کنند پوست درخشان به معنای سلامتی است، اما …

مشکلات پوستی ناشی از نور خورشید

 در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید چه تغییراتی در پوست ایجاد می‌شود؟

     قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث ایجاد بیشتر چین و چروک ها و لکه‌های پیری در صورت ما می‌شود. مردم فکر می‌کنند پوست درخشان به معنای سلامتی است، اما رنگ پوست که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به دست می‌آید در واقع می‌تواند روند پیری را تسریع کند و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

     قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث تغییرات پوستی زیادی می‌شود که ما آن را بخشی طبیعی از پیری می‌دانیم. با گذشت زمان، اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید به فیبرهای پوست به نام الاستین آسیب می‌رساند. هنگامی که این الیاف شکسته می‌شوند، پوست شروع به افتادگی، کشش و از دست دادن توانایی خود برای بازگشت به جای خود پس از افتادگی می‌کند. علاوه بر این که مدت زمان بیشتری برای بهبودی طول می‌کشد، پوست نیز راحت‌تر کبود می‌شود. بنابراین، اگرچه ممکن است آسیب‌های ناشی از نور خورشید به پوست در دوران جوانی آشکار نباشد، اما قطعاً به مرور زمان خود را نشان خواهد داد. نور خورشید همچنین می‌تواند مشکلاتی را برای چشم‌ها، پلک‌ها و پوست اطراف چشم ایجاد کند.

تغییرات پوستی مربوط به قرار گرفتن در معرض نور خورشید:

ضایعات پوستی پیش سرطانی (کراتوز اکتینیک) و سرطانی (کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم) به دلیل از دست دادن عملکرد ایمنی پوست.

تومورهای خوش‌خیم

چین و چروک های ریز و درشت.

کک و مک؛ نواحی تغییر رنگ پوست، به نام رنگدانه خالدار. و زردی، تغییر رنگ زرد پوست.

تلانژکتازی، گشاد شدن عروق خونی کوچک زیر پوست.

الاستوز، تخریب بافت الاستیک که باعث ایجاد خطوط و چین و چروک می‌شود.

     سرطان پوست شایع‌ترین نوع سرطان در دنیا است و تعداد موارد همچنان در حال افزایش است. درواقع رشد کنترل نشده سلول‌های غیرطبیعی پوست است. در حالی که سلول‌های سالم به روش منظم رشد و تقسیم می‌شوند، سلول‌های سرطانی به شیوه‌ای سریع و اتفاقی رشد و تقسیم می‌شوند. این رشد سریع منجر به تومورهایی می‌شود که خوش خیم (غیرسرطانی) یا بدخیم (سرطانی) هستند.

     اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید اولین علت سرطان پوست می‌باشد، اما اشعه ماوراء بنفش دستگاه‌های سولاریوم به همان اندازه مضر می‌باشد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول روزهای زمستانی به اندازه قرار گرفتن در معرض  نور خورشید در طول تابستان شما را در معرض خطر قرار می‌دهد.

     قرار گرفتن در معرض آفتاب تجمعی باعث ایجاد انواع سرطان پوست می‌شود، در حالی که دوره‌های آفتاب‌سوختگی شدید تاول‌زا، معمولاً قبل از ۱۸ سالگی، می‌تواند باعث ملانوم در اواخر زندگی شود. سایر علل کمتر رایج عبارتند از قرار گرفتن مکرر در معرض اشعه ایکس، اسکارهای ناشی از سوختگی یا بیماری، و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص.

     اشعه ماوراء بنفش A (UVA) و فرابنفش B (UVB) روی چشم ها و پوست اطراف چشم نیز تأثیر می‌گذارند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است منجر به آب مروارید، سرطان پلک‌ها و احتمالاً دژنراسیون ماکولا شود.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند؟

اگرچه هر فردی ممکن است به سرطان پوست مبتلا شود، اما این خطر در افرادی با پوست روشن یا کک مکی که به راحتی می‌سوزند و افرادی که چشمان روشن و موهای بلوند یا قرمز دارند، بیشتر است. افراد با پوست تیره‌تر نیز مستعد ابتلا به انواع سرطان پوست هستند، اگرچه خطر ابتلا به آنها کمتر است.

علائم و نشانه‌های سرطان پوست چیست؟

شایع‌ترین علامت هشدار دهنده سرطان پوست، تغییر روی پوست، مانند خال جدید، ضایعه پوستی جدید یا تغییر در خال موجود می‌باشد.

ملانوما معمولاً به صورت لکه یا برآمدگی رنگدانه‌ای ظاهر می‌شود. ممکن است شبیه یک خال معمولی باشد، اما معمولاً ظاهر متفاوت‌تری دارد.

جلوگیری از سرطان پوست

چگونه می توانم از آسیب نور خورشید و در نهایت سرطان پوست جلوگیری کنم؟

هیچ چیز نمی تواند آسیب های ناشی از نور خورشید را به طور کامل خنثی کند، اگرچه پوست گاهی اوقات می‌تواند خود را ترمیم کند. بنابراین، برای شروع محافظت از خود در برابر نور خورشید هرگز دیر نیست. پوست شما با افزایش سن تغییر می‌کند. به عنوان مثال، شما کمتر عرق می‌کنید و پوست شما ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد تا بهبود یابد، اما می‌توانید این تغییرات را با کمتر قرار گرفتن در معرض نور خورشید به تاخیر بیندازید.

نکات مهم حفظ سلامت پوست

مصرف روزانه ضدآفتاب: 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سپس هر 2 تا 3 ساعت پس از آن، از کرم ضدآفتاب با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) 30 یا بیشتر استفاده کنید. در صورت خیس شدن یا تعریق شدید، فاصله زمانی بین مصرف آن را کمتر کنید.

سیگار را ترک کنید: افرادی که سیگار می‌کشند نسبت به افراد غیرسیگاری هم‌سن، رنگ پوست و سابقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید چین و چروک بیشتری دارند. دلیل این تفاوت نامشخص است. ممکن است به این دلیل باشد که سیگار باعث اختلال در جریان خون طبیعی در پوست می‌شود.

محصولات آرایشی و لنزهای تماسی را انتخاب کنید که محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را ارائه می‌دهند.

از عینک آفتابی با محافظ کامل UV استفاده کنید.

در ساعات اوج اشعه ماوراء بنفش بین 10 صبح تا 4 بعد از ظهر تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید خودداری کنید.

خشکی پوست را با استفاده از یک مرطوب‌کننده در خانه، حمام کردن با صابون کمتر (به جای آن، از شوینده بدن مرطوب‌کننده استفاده کنید) و استفاده از لوسیون مرطوب‌کننده را از بین ببرید.

الگوی خوبی باشید و عادات محافظت از پوست را در کودک خود تقویت کنید. 80 درصد از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول زندگی یک فرد قبل از 18 سالگی به دست می‌آید.

آشنایی با شاخص UV

ممکن است رتبه‌بندی‌هایی را از شاخص UV در گزارش‌های آب و هوا ببینید. اعداد نشان‌دهنده خطر قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت نشده برای افراد عادی است. ممکن است فکر کنید که اعداد شاخص پایین به این معنی است که مجبور نیستید اقدامی انجام دهید، اما خطر قرار گرفتن در معرض نور خورشید در پوست محافظت نشده همیشه وجود دارد. همچنین ممکن است فکر کنید که روزهای ابری به این معنی است که می‌توانید زمان نامحدودی را زیر نور خورشید بگذرانید، اما این درست نیست.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط