مقالات آموزشی

ملانوما چیست؟

ملانوما چیست؟

ملانوما چیست؟

     ملانوما کشنده ترین نوع سرطان پوست می‌باشد. این در سلول‌های رنگدانه پوست، معروف به ملانوسیت، ایجاد می‌شود و می‌تواند از طریق خون و سیستم لنفاوی به اندام‌های دور مانند ریه‌ها، کبد و مغز گسترش یابد.

     ملانوسیت‌ها ملانین تولید می‌کنند تا به محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) یعنی نور خورشید کمک کنند. هنگامی که این سلول ها در دوران کودکی یا نوجوانی در پوست با هم جمع می‌شوند، یک خال را تشکیل می‌دهند. ملانوما زمانی رخ می‌دهد که ملانوسیت‌های غیر طبیعی به صورت کنترل نشده رشد کنند. حدود یک سوم ملانوم‌ها از خال‌های موجود ایجاد می‌شوند، اما می‌توانند در هر نقطه از پوست نیز ایجاد شوند.

     در حالی که ملانوما معمولاً از پوست شروع می‌شود (ملانوم پوستی)، به ندرت می‌تواند در چشم (ملانوم چشمی) یا بافت مرطوبی که قسمت‌های خاصی از داخل بدن شما را می‌پوشاند (ملانوم مخاطی) شروع شود. این می تواند در هر جایی که ملانوسیت دارید رخ دهد، حتی اگر آنها در معرض نور خورشید نباشند. ملانوم اولیه محل منشا ملانوم است.

ملانوما می‌تواند سیاه، قهوه‌ای، صورتی یا حتی رنگ پوست باشد.

علت ابتلا به ملانوما

– قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش باعث 95 درصد ملانوم‌ها می‌شود. خطر ملانوما در افرادی که دارای موارد زیر هستند افزایش می‌یابد:

– قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت نشده و استفاده نکردن از ضدآفتاب

– سابقه برنزه شدن و آفتاب سوختگی، به ویژه در دوران کودکی و نوجوانی

– خال‌های زیاد

– خال‌های غیر معمول

– سابقه سرطان پوست، از جمله کارسینوم سلول بازال (BCC) یا کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) داشته است.

– پوست روشن، موهای قرمز، چشم آبی یا پوستی که به راحتی می سوزد

– سابقه خانوادگی ملانوم، به خصوص اگر در سنین پایین (یعنی کمتر از 40 سال) به آن مبتلا شده باشند.

– تغییرات ژنتیکی خاصی که می‌تواند در خانواده‌ها به ارث برسد.

با چکاپ سالیانه ریسک ابتلا به ملانوما را کاهش دهید.

     اگرچه افراد با پوست روشن بیشتر در معرض خطر ابتلا به ملانوم هستند، ملانوما می‌تواند هر فردی را بدون در نظر گرفتن نوع پوست، قومیت، سن یا جنسیت تحت تاثیر قرار دهد. اگرچه افرادی که پوست تیره‌تری دارند خطر کمتری آنها را تهدید می‌کند، اما خطر ابتلا به ملانوما همچنان وجود دارد، به خصوص اگر زمان زیادی را زیر نور خورشید سپری کرده باشند.

     به یاد داشته باشید هر درصدی از خطر ملانوما به این معنی است که شما در معرض خطر ابتلا به ملانوم هستید. پیشگیری و تشخیص زودهنگام جان انسان‌ها را نجات می دهد.

نحوه انتشار ملانوم

     اگر ملانوما تشخیص داده نشود، می‌تواند به قسمت عمیق‌تر پوست (درم) گسترش یابد. از آنجا می‌تواند وارد سیستم لنفاوی یا جریان خون شود و به سایر قسمت‌های بدن مانند ریه‌ها، کبد، مغز یا استخوان‌ها گسترش یابد. این گسترش متاستاز نامیده می‌شود.

با استفاده از ضدآفتاب پیکسل احتمال ابتلا به بیماری‌های پوستی را کاهش دهید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط