مقالات آموزشی

سرطان متاستاتیک چیست؟

متاستاتیک چیست

متاستاتیک چیست؟

    بسیاری از تومورها را می‌توان با جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و سایر درمان ها از بین برد. اما زمانی که سرطان به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابد یا متاستاز می‌کند، متوقف کردن آن بسیار سخت‌تر می‌شود.

metastatic

سرطان متاستاتیک چیست؟

     سرطان متاستاتیک زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های سرطانی از اندامی که از آنجا شروع شده‌اند به قسمت‌های دوردست بدن گسترش می‌یابند. سرطان‌های متاستاتیک مرحله 4 در نظر گرفته می شوند.

    حتی پس از اینکه سرطان به اندام دیگری حمله کرده است، هنوز از طریق محل رشد آن شناسایی می‌شود. به عنوان مثال، سرطان پروستات که به استخوان‌ها گسترش یافته است با سرطانی که در استخوان‌ها شروع شده است، که به عنوان سرطان استخوان اولیه شناخته می‌شود (که انواع مختلفی از جمله استئوسارکوم و سارکوم یوینگ وجود دارد) یکسان نیست. سرطان پروستات که به استخوان‌ها متاستاز داده است همچنان مانند سرطان پروستات درمان می‌شود، جایی که ما از درمان‌هایی استفاده می‌کنیم که ممکن است شامل درمان هورمونی، شیمی‌درمانی و درمان هدفمند باشد. به طور مشابه، سرطان روده بزرگ که به کبد گسترش یافته است، هنوز سرطان روده بزرگ است، نه سرطان کبد، و با درمان‌های سرطان روده بزرگ درمان می‌شود.

 سرطان چگونه از یک قسمت بدن به قسمت دیگر سرایت می کند؟

     متاستاز یا سرطان متاستاتیک زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های سرطانی از توموری که در آنجا منشا گرفته‌اند جدا می‌شوند، از طریق جریان خون یا رگ‌های لنفاوی عبور می‌کنند و تومورهای جدیدی را در قسمت دیگری از بدن ایجاد می‌کنند. دانشمندان MSK در حال مطالعه چگونگی و چرایی این اتفاق هستند و هدفشان یافتن راه‌هایی برای جلوگیری از آن است.

علائم سرطان متاستاتیک چیست؟

     علائم بسته به فرد، نوع سرطان و محل انتشار آن به طور چشمگیری متفاوت است. به عنوان مثال، سرطانی که به استخوان‌ها گسترش یافته است ممکن است باعث درد شود. سرطانی که به ریه گسترش یافته ممکن است باعث سرفه یا تنگی نفس شود. سرطان متاستاتیک همچنین می‌تواند علائم عمومی مانند کاهش وزن غیرقابل توضیح، خستگی شدید یا تعریق شبانه را ایجاد کند.

     در موارد دیگر، بیماران ممکن است هیچ علامتی را گزارش نکنند، اما ما یک ناهنجاری را در عملکرد خون آنها تشخیص می‌دهیم. به عنوان مثال، بیمار مبتلا به متاستازهای کبدی ممکن است آنزیم‌های کبدی را افزایش دهد که در غیر این صورت قابل توضیح نیستند.

سرطان متاستاتیک در MSK چگونه تشخیص داده و درمان می شود؟

      سرطان متاستاتیک با تصویربرداری، سی تی اسکن، ام آر آی و یا اسکن PET برای تعیین وسعت بیماری و با بایوپسی از تومور تشخیص داده می‌شود تا آسیب‌شناس بتواند نوع خاصی از سرطان را شناسایی کند.

      درمان‌های زیادی برای سرطان متاستاتیک وجود دارد. برنامه درمانی با توجه به نوع سرطان، محل انتشار و سایر مسائل سلامتی بیمار تعیین می‌شود.

      درمان سیستمیک – که ممکن است درمان داخل وریدی یا خوراکی باشد – بیشتر برای سرطان‌های متاستاتیک استفاده می‌شود. نمونه‌هایی از درمان سیستمیک شامل شیمی درمانی، ایمونوتراپی و درمان هدفمند است. درمان سیستمیک به ویژه مفید است زیرا می‌تواند سرطان مرئی و میکروسکوپی را در سراسر بدن درمان کند. گاهی اوقات می‌توان از درمان‌های نقطه‌ای مانند پرتودرمانی یا جراحی برای هدف قرار دادن یک یا چند ناحیه سرطان استفاده کرد.

     برای بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک، MSK-IMPACT نقش کلیدی در تشخیص و همچنین در تعیین بهترین گزینه‌های درمانی ایفا می‌کند. این آزمایش قادر است صدها جهش ایجاد کننده سرطان را در یک نمونه تومور جستجو کند. با شناسایی این جهش‌ها، ممکن است بتوانیم درمانی را پیدا کنیم که به طور خاص سرطان خاص بیمار را هدف قرار می‌دهد.

     ما آزمایش MSK-IMPACT را برای اکثر بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک توصیه می کنیم تا بتوانیم اطلاعات بیشتری در مورد تومورهای آنها به دست آوریم. در بسیاری از موارد، آزمایش مولکولی نیز می‌تواند به ما کمک کند تا بیماران را با یک کارآزمایی بالینی مناسب مطابقت دهیم. MSK-IMPACT همچنین ممکن است به ما کمک کند بهترین درمان را برای بیمارانی که در آن‌ها قادر به تعیین محل شروع سرطان متاستاتیک در بدن نیستند – به نام سرطان اولیه ناشناخته (CUP) تعیین کنیم.

شایع‌ترین مکان برای گسترش یا متاستاز سرطان چیست؟

     غدد لنفاوی یکی از رایج‌ترین مکان‌ها برای انتشار سرطان هستند. کبد، ریه‌ها و استخوان‌ها نیز محل متاستاز شایع هستند. انواع خاصی از سرطان بیشتر احتمال دارد به اندام‌های خاصی سرایت کنند. به عنوان مثال، سرطان پروستات تمایل به گسترش به استخوان‌ها را دارد. ملانوم، خطرناک‌ترین نوع سرطان پوست، اغلب به مغز و ریه‌ها سرایت می‌کند.

برای بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک، MSK چه نوع آزمایشات بالینی را ارائه می‌دهد؟

     در MSK، ما خوش شانس هستیم که آزمایشات بالینی زیادی در اختیار بیماران قرار داده ایم. این کارآزمایی‌ها ممکن است آزمایش یک روش جراحی جدید، نوع متفاوتی از پرتودرمانی یا دارو یا ترکیبی از داروها باشد. بسیاری از درمان‌هایی که امروزه برای درمان سرطان متاستاتیک استاندارد در نظر گرفته می‌شوند، با آزمایش‌های بالینی به رهبری پزشکان MSK آغاز شدند. این شامل بسیاری از انواع درمان‌های هدفمند و همچنین ایمونوتراپی است.

  نشانه‌های معمول برای بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک چیست؟

     سرطان‌های نوع 4 منتخبی وجود دارند که قابل درمان هستند (به عنوان مثال، سرطان روده بزرگ با گسترش محدود به کبد). با این حال، اکثر سرطان‌های نوع 4 مواردی هستند که ما آن را قابل درمان می‌دانیم اما لزوما قابل درمان نیستند.

     بسیاری از درمان‌هایی که ما استفاده می‌کنیم، از جمله پرتودرمانی و شیمی درمانی، تسکین دهنده هستند. این بدان معناست که این درمان‌ها می‌توانند تومورها را کوچک کنند، علائم سرطان را تسکین دهند و بقا را طولانی‌تر کنند، اما نمی‌توانند سرطان را به طور کامل از بین ببرند. برای برخی از بیماران، درمان‌های تسکینی می‌تواند سرطان را برای سال‌ها تحت کنترل نگه دارد. معمولاً باید چندین دارو به ترتیب در طول زمان تجویز شوند زیرا اغلب مقاومت ایجاد می‌شود.

     همانطور که گفته شد، با پیشرفت‌های اخیر در درمان سرطان، ما شاهد تعداد فزاینده‌ای از بیماران هستیم که پاسخ‌های استثنایی و طولانی‌مدت به درمان، به‌ویژه با ایمونوتراپی و عوامل هدفمند دارند. بیشتر بیماران به دلیل این پیشرفت‌ها طولانی‌تر و با کیفیت زندگی بهبود یافته زندگی می‌کنند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط