مقالات آموزشی

لکودرما چیست؟

بیمار پوستی لکودرما

لکودرما چیست؟

    بیماری لکودرما که آکرومودرما نیز نامیده می‌شود، یک علامت بالینی است که یک ناحیه موضعی از پوست سفید رنگ شده را به دلیل از دست دادن کامل ملانین اپیدرم توصیف می‌کند. این به خودی خود یک تشخیص نیست و دلایل زیادی دارد. لوکودرما را باید از هیپوپیگمانتاسیون که رنگ پریدگی ناشی از کاهش رنگدانه است متمایز کرد.

لکودرما چیست

چه کسانی به لوکودرما مبتلا می شوند؟

    لوکودرما را می توان در افراد در هر سن و نژاد و هر دو جنس مشاهده کرد. به نظر می‌رسد که به دلیل نگرانی‌های زیبایی، غالبیت زنانه وجود دارد. لوکودرما در پوست‌های رنگی بیشتر از پوست سفید قومی آشکار است، اما تعیین میزان شیوع آن دشوار است.

چه چیزی باعث لکودرما می شود؟

     لوکودرما نتیجه قابل مشاهده از دست دادن ملانین اپیدرمی است. دلایل زیادی برای لکودرما وجود دارد که برخی از آنها در زیر ذکر شده است.

بیماری‌های خود ایمنی

ویتیلیگو

لیکن اسکلروزوس

اسکلروز سیستمیک

مورفوئا

جای زخم

بیماری پوستی شدید – درماتیت آتوپیک، درماتیت تماسی آلرژیک، سندرم استیونز-جانسون/نکرولیز اپیدرم سمی

عفونت – هرپس زوستر

سوختگی و آسیب های دیگر

سندرم وااردنبورگ

علائم بالینی لوکودرما چیست؟

لوکودرما به صورت یک ماکول کاملا مشخص شده یا لکه‌ای از پوست سفید با بافت سطحی طبیعی یا آتروفی اپیدرمی ظاهر می‌شود. خود لکه سفید بدون علامت است اما ممکن است علائم بالینی بیماری زمینه‌ای وجود داشته باشد.

چگونه ویژگی های بالینی در انواع مختلف پوست متفاوت است؟

لکودرما در پوست‌های رنگدانه ‌شده یا برنزه‌شده نژادی در مقایسه با پوست‌های سفید نژادی آشکارتر است.

عوارض لوکودرما چیست؟

اثرات روانی اجتماعی و زیبایی

حساسیت به آفتاب سوختگی و شاید ایجاد سرطان پوست

لوکودرما چگونه تشخیص داده می‌شود؟

     لوکودرما یک تشخیص بالینی است که در معاینه لامپ چوب تایید شده است.

     درموسکوپی می‌تواند در تشخیص برخی از اشکال لوکودرما مفید باشد.

     بیوپسی پوست به طور معمول مورد نیاز نیست، اما می‌تواند عدم وجود ملانوسیت‌ها و/یا ملانین را در اپیدرم تایید کند. بیوپسی ممکن است برای تعیین یک بیماری زمینه‌ای پوستی انجام شود.

درمان لوکودرما چیست؟

– محافظت در برابر آفتاب

– استتار آرایشی و بهداشتی

– درمان یک علت مرتبط یا زمینه‌ای

– جراحی – پیوند ملانوسیت

نتیجه لکودرما چیست؟

     اگر بتوان از علت آن اجتناب کرد، مانند قطع قرار گرفتن در معرض دارو یا مواد شیمیایی، یا درمان‌هایی مانند درماتوز++

     پپهای التهابی، لکودرما ممکن است به آرامی بهبود یابد. لکودرما به شکل مادرزادی طرح دار یا به دلیل جای زخم احتمالاً پایدار می‌باشد.

علل، علائم و درمان لوکودرما

     Leukoderma که با نام Leucoderma نیز خوانده می‌شود، بیماری است که باعث از بین رفتن رنگدانه روی پوست می شود. این عارضه باعث ایجاد لکه های سفید روی پوست می شود و در افراد با پوست تیره بیشتر قابل تشخیص است.

      زمانی که لکه‌ها کل بدن، از جمله پوست سر، چشم‌ها و اندام تناسلی را بپوشانند، ویتیلیگو نامیده می‌شود. این یک بیماری پوستی طولانی مدت است که گاهی غیر قابل درمان است. با کمک تشخیص پزشکی مناسب و ترکیبی از درمان های مختلف، بیماران می‌توانند بیماری را مدیریت کنند. همه بیماران به دلایل مختلف زمینه ای به درمان ها پاسخ یکسانی نمی‌دهند. از این رو نتایج درمان متفاوت خواهد بود.

انواع ویتیلیگو

ویتیلیگو یا لوکودرما به دو دسته اصلی طبقه بندی می شود:

ویتیلیگوی غیر سگمنتال

ویتیلیگو سگمنتال

ویتیلیگو غیر سگمنتال

      ویتیلیگوی غیر سگمنتال (NSV) شایع‌ترین بیماری است. مشخصه آن لکه هایی است که در هر دو نیمه بدن ظاهر می‌شوند و اغلب در ناحیه‌ای که در آن ظاهر می‌شوند متقارن هستند. طبق تحقیقات، 90 درصد از افراد مبتلا به لوکودرما در این دسته قرار می‌گیرند. NSV بیشتر به دسته های زیر گروه بندی می‌شود

     لوکودرمای عمومی یا جهانی وضعیتی است که در آن لکه‌های سفید می توانند در هر نقطه از بدن ایجاد شوند.

     ویتیلیگوی کانونی بیشتر در کودکان رخ می‌دهد و در یک ناحیه از بدن مهار می شود.

     ویتیلیگوی آکروفسیال وضعیتی است که باعث ایجاد رنگدانه در اطراف انگشتان، روی لب‌ها و نواحی اطراف (به معنای داخل دهان، چانه، پلک ها، سوراخ های بینی و لب های بالایی است).

لوکودرمای مخاطی فقط در غشاهای مخاطی ایجاد می‌شود.

ویتیلیگو سگمنتال

     ویتیلیگو سگمنتال [SV] به یک بخش یا نیمی از بدن محدود می‌شود. دپیگمانتاسیون بیشتر در نواحی پوست مرتبط با ریشه‌های پشتی که از نخاع بیرون می‌آیند رخ می‌دهد. SV تنها در 10٪ از بیماران مبتلا به لکودرما رخ می‌دهد و یک نسخه پایدار از این دو است. درمان و علل با درمان NSV متفاوت است و ظاهر نیز متفاوت است.

علائم لوکودرما

     برای دانستن اینکه آیا فردی به ویتیلیگو مبتلا شده است، می‌توان بروز علائم زیر را مشاهده کرد.

– کم رنگ شدن نواحی پوست در معرض نور خورشید

– پخش شدن رنگدانه سفید در صورت آسیب دیدگی در حالی که لکه‌های سفید از قبل در ناحیه دیگری از پوست وجود دارد.

– لکه‌های سفید که عموماً بی‌ضرر هستند، با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، گرمای بیش از حد یا هنگام تعریق شروع به خارش می‌کنند.

– رنگدانه شروع به برجسته شدن در صورت، دست ها و سایر نواحی بدن کند

– سفید شدن زودرس موها

– تغییر رنگ شبکیه چشم

      فرآیند دپیگمانتاسیون معمولا بدون درد است. آنها می‌توانند به عنوان تکه های کوچک بی‌ضرر ظاهر شوند و اندازه آن‌ها مانند NSV افزایش یابد.

علل لوکودرما

     اگرچه علت دقیق ویتیلیگو ناشناخته است، برخی تئوری ها سعی در توضیح علت لکودرما دارند. حتی پس از تحقیقات گسترده، آنچه باعث ایجاد لوکودرما می‌شود ناشناخته است، اما دلایل زیر به عنوان ترکیبی از یک یا چند عامل ایجاد کننده این بیماری نسبت داده می‌شود.

     اختلال خود ایمنی: وضعیتی است که در آن سیستم ایمنی به سلول‌های سالم بدن حمله می کند و در نتیجه مکانیسم اصلی خود بدن را از بین می‌برد. یکی از اثرات این بیماری، تخریب ملانوسیت ها است که باعث ایجاد رنگدانه روی پوست می‌شود که منجر به ویتیلیگو می‌شود.

     ژنتیک: طبق یک مطالعه، 30 درصد موارد به دلایل ارثی نسبت داده می‌شود. مطالعات همچنین نشان می‌دهد که استرس باعث تحریک ژن‌های ایجاد کننده ویتیلیگو در افراد می‌شود.

     عفونت‌ها: یکی از شایع‌ترین علل ویتیلیگو عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی مانند جذام، سیفلیس، لیکن پلان و سایر بیماری‌ها است.

     شغل: ماندن در شغلی که مستلزم قرار گرفتن مداوم در معرض برخی مواد شیمیایی یا آفتاب سوختگی است نیز باعث بروز لوکودرما می‌شود.

     عوامل نوروژنیک – شرایطی که در آن مواد سمی برای ملانوسیت‌ها از انتهای عصب روی پوست آزاد می‌شود، می‌تواند باعث ویتیلیگو شود.

درمان لوکودرما

     ویتیلیگو یک بیماری تهدید کننده زندگی نیست و از طریق تماس با فرد مبتلا به آن سرایت نمی‌کند. با توجه به روندهای تحقیقاتی فعلی، هیچ درمانی برای ویتیلیگو وجود ندارد، اما این بیماری با گزینه‌های مختلف درمانی ویتیلیگو در دسترس بیماران قابل کنترل است. برخی از آنها عبارتند از:

    – دارو – پزشکان کرم‌های موضعی یا قرص‌های اورا را برای کمک به رنگ‌دانه پوست و کنترل التهاب یا سایر اثرات ناشی از کم‌رنگ‌شدن توصیه می‌کنند.

    – نور درمانی – جلسات نور درمانی شامل نور باند باریک ماوراء بنفش – فتوتراپی B (311) و پسورالن خوراکی و درمان UVA – PUVA دو نوع برجسته نور درمانی هستند که در درمان ویتیلیگو استفاده می‌شوند. از بین این دو، PUVA در درمان لوکودرمی که در قسمت فوقانی بدن رخ می‌دهد مؤثرتر است.

    – جراحی – پیوند پوست که در آن پوست طبیعی از یک قسمت بدن برداشته می‌شود و برای پوشاندن ناحیه آسیب‌دیده استفاده می‌شود، یک روش درمانی رایج برای ویتیلیگو است. یکی دیگر از تکنیک های مشابه مورد استفاده پیوند تاول است.

     هدف اصلی در بین تمام روش های درمانی، تیره کردن لکه‌های پوستی روشن شده برای جلوگیری از گسترش بیشتر این لکه‌ها است. اگر این بیماری هنوز در مراحل اولیه خود باشد، استفاده از لوازم آرایشی مانند برنزه کننده‌های پوست یا آرایش در ناحیه آسیب دیده امن‌ترین گزینه به جای روش‌های ذکر شده در بالا باقی می‌ماند.

برخی افراد نیز برای پوشاندن نواحی آسیب دیده به خالکوبی متوسل می‌شوند، با این حال، این روش چندان محبوب نیست زیرا احتمال ایجاد پچ دیگر به دلیل واکنش‌های آلرژیک همیشه بالاتر است.

درمان لوکودرما در خانه

     چندین درمان خانگی به مدیریت لوکودرما در خانه کمک می‌کنند، با این حال، آنها درمان کاملی را ارائه نمی‌دهند. چند روشی که می‌توان در خانه برای کنترل ویتیلیگو امتحان کرد عبارتند از:

 -تغییرات رژیم غذایی: گفته می‌شود مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین C، روی و مس باعث تحریک روند بهبودی می‌شود.

– مخلوطی از برگ ریحان و آب لیموترش را روی ناحیه آسیب دیده بمالید تا تولید ملانین را افزایش دهید.

– استفاده از مخلوط روغن زردچوبه و خردل دو بار در روز بر روی ناحیه آسیب دیده راه دیگری برای افزایش تولید ملانین است.

اگر لوکودرما در شما تشخیص داده شد، چند نکته که همیشه باید به خاطر بسپارید عبارتند از:

     برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و بثورات پوستی، هنگام بیرون آمدن از نور خورشید حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.

     هیدراته نگه داشتن خود نیز به جلوگیری از بثورات کمک می‌کند.

     ضدآفتاب پیکسل به مراقبت از پوست شما در برابر آسیب‌های ناشی از برخورد نور خورشید کمک میکند و از ابتلا به انواع بیماری پوستی جلوگیری می‌کند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط