مقالات آموزشی

عمل پیوند پوست چیست؟

پیوند پوست چیست؟

عمل پیوند پوست چیست؟

    عمل پیوند پوست یک روش جراحی است که شامل برداشتن پوست از یک ناحیه از بدن و انتقال آن به ناحیه دیگری از بدن است. این جراحی ممکن است در صورتی انجام شود که بخشی از بدن شما پوشش محافظ پوست خود را به دلیل سوختگی، جراحت یا بیماری از دست داده باشد.

     پیوند پوست در بیمارستان انجام می‌شود. بیشتر پیوندهای پوستی شامل بیهوشی عمومی می‌شوند، به این معنی که شما در طول عمل خواب خواهید بود و هیچ دردی احساس نمی‌کنید.

پیوند پوست

چرا پیوند پوست انجام می‌شود؟

     پیوند پوست روی ناحیه‌ای از بدن که پوست از بین رفته است قرار می‌گیرد. دلایل رایج پیوند پوست عبارتند از:

  • درمان سوختگی های عمیق
  • از بین بردن ضایعات از یک بیماری پوستی
  • بستن زخم های باز و بزرگ
  • درمان جراحات فشاری یا زخم بستر، یا سایر زخم‌های روی پوست که به خوبی بهبود نیافته‌اند.

انواع پیوند پوست

     دو نوع اصلی گرافت پوستی وجود دارد: گرافت‌های ضخیم تقسیم شده و گرافت‌های تمام ضخیم.

گرافت‌های با ضخامت تقسیم شده

     پیوند با ضخامت تقسیم شامل برداشتن لایه بالایی پوست – اپیدرم – و همچنین بخشی از لایه عمیق‌تر پوست به نام درم است.

     جراح این لایه‌ها را از محل اهداکننده، که ناحیه‌ای است که پوست سالم در آن قرار دارد، برمی‌دارد. پیوندهای پوستی با ضخامت شکاف اغلب از قسمت جلویی یا بیرونی ران، شکم، باسن یا پشت ایجاد می‌شوند.

     این پیوندها معمولاً شکننده هستند و معمولاً ظاهری براق یا صاف دارند. همچنین ممکن است رنگ پریده تر از پوست مجاور ظاهر شوند.

     گرافت‌های با ضخامت به راحتی به اندازه پوست پیوند نشده رشد نمی‌کنند، بنابراین کودکانی که آنها را دریافت می‌کنند ممکن است با افزایش سن به پیوندهای اضافی نیاز داشته باشند.

گرافت‌های تمام ضخامت

     یک پیوند تمام ضخامت شامل منبع قابل اعتماد است که تمام اپیدرم و درم را از محل اهدا کننده خارج می‌کند. جراحان معمولاً پوست سالم را از شکم، کشاله ران، ساعد یا ناحیه بالای ترقوه می‌گیرند.

     گرافت‌ها معمولاً قطعات کوچک‌تری از پوست هستند، زیرا جراح معمولاً محل برداشت پوست را در یک برش مستقیم با بخیه‌ها یا منگنه‌ها به هم می‌کشد و می‌بندد.

     پزشکان اغلب از گرافت‌های تمام ضخامت برای زخم‌های کوچک در قسمت‌های بسیار قابل مشاهده بدن مانند صورت استفاده می‌کنند. برخلاف گرافت‌های ضخیم، گرافت‌های تمام ضخیم با پوست اطراف خود ترکیب می‌شوند و نتیجه زیبایی بهتری دارند.

چگونه برای پیوند پوست آماده شویم

     پزشک شما احتمالاً چندین هفته قبل از پیوند پوست برای شما برنامه‌ریزی می‌کند، بنابراین شما زمان لازم برای برنامه‌ریزی برای جراحی را خواهید داشت.

     شما باید برنامه ریزی کنید که از قبل از عمل در مورد داروهای تجویزی که مصرف می کنید، از جمله ویتامین‌ها و مکمل‌ها، به پزشک خود اطلاع داشته باشین. برخی از داروها، مانند آسپرین، می‌توانند با فشار خون برای تشکیل لخته تداخل داشته باشند.

     ممکن است پزشک از شما بخواهد که دوز مصرفی خود را تغییر دهید یا مصرف این داروها را قبل از جراحی متوقف کنید.

     علاوه بر این، سیگار کشیدن یا استفاده از محصولات تنباکو توانایی شما را برای بهبودی پس از پیوند پوست مختل می‌کند، بنابراین پزشک احتمالاً از شما می‌خواهد که قبل از جراحی سیگار را ترک کنید.

     همچنین پزشک به شما می‌گوید که بعد از نیمه شب روز عمل چیزی نخورید یا ننوشید. این کار برای جلوگیری از استفراغ و خفگی شما در حین جراحی در صورتی است که بیهوشی باعث تهوع شما شود.

     پیوند باید در عرض 7 روز شروع به توسعه عروق خونی و اتصال به پوست اطراف آن کند. اگر این رگ‌های خونی در مدت کوتاهی پس از جراحی شروع به شکل‌گیری نکردند، می‌تواند نشانه‌ای باشد که بدن شما پیوند را پس می‌زند.

ممکن است بشنوید که پزشکتان می‌گوید که پیوند «گرفته نشده است». این ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد از جمله:

– عفونت

– مایع یا خون در زیر پیوند جمع می‌شود

– حرکت بیش از حد پیوند روی زخم

– سیگار کشیدن

– جریان خون ضعیف در ناحیه پیوند

اگر پیوند اول موفق نباشد، ممکن است به جراحی دیگری و پیوند جدید نیاز داشته باشید.

به طور کلی، اگرچه پزشک دستورالعمل‌های خاصی را ارائه می‌کند، اما باید پانسمان را برای ۷ تا ۱۰ روز روی زخم نگه دارید. برخی از دستورالعمل‌هایی که ممکن است دریافت کنید عبارتند از:

بانداژ خود را خشک و تمیز نگه دارید

تا جایی که ممکن است محل پیوند را ثابت نگه دارید

اجتناب از تماس با باند، مگر اینکه آن را تعویض کنید

بالا بردن محل پیوند بالاتر از سطح قلب هنگام نشستن یا دراز کشیدن، که می‌تواند به کاهش تورم و تجمع مایع کمک کند.

در صورت خونریزی، با استفاده از یک پارچه تمیز به مدت 10 دقیقه فشار وارد کنید

پس از آن زمان، پزشک شما بانداژ را برمی دارد و باید از برداشتن، خراشیدن یا لمس پوست پیوند شده خودداری کنید.

محل اهدا کننده در عرض 2 تا 3 هفته بهبود می یابد، اما محل پیوند کمی بیشتر طول می کشد تا بهبود یابد. همانطور که بهبود می‌یابد، باید از انجام هرگونه فعالیتی که می‌تواند باعث کشیدگی یا آسیب به محل پیوند شود، خودداری کنید. پزشک به شما می‌گوید چه زمانی از سرگیری فعالیت‌های معمولی بی خطر است.

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

جدا شدن باند

تب در 38 درجه یا بالاتر

خونریزی کنترل نشده در محل

علائم عفونت مانند بو، رگه های قرمز که از محل دور می شوند، یا افزایش تورم یا قرمزی

لبه‌ها شروع به باز شدن می‌کنند

بدتر شدن درد

هر علامت هشدار دیگری که پزشک به شما می گوید

مراقبت از محل اهدا کننده

     علاوه بر این، شما باید از محل اهدا کننده مراقبت کنید که با بانداژ نازکی پوشانده می شود. از تماس با آن ناحیه خودداری کنید مگر اینکه دستور برداشتن یا تعویض بانداژ داده شود.

     7 تا 10 روز طول می کشد تا این ناحیه بهبود یابد. هنگامی که پزشک بانداژ را بردارد، ممکن است ناحیه صورتی به نظر برسد. به تدریج رنگ معمولی را به دست می‌آورد.

مراحل بهبود پیوند پوست

     اگرچه همه افراد با سرعت متفاوتی بهبود می یابند، شما می‌توانید انتظار داشته باشید که برخی از مراحل زیر را طی کنید، زیرا پیوند پوست شما با پوست اطراف متصل می‌شود و شروع به بهبود می‌کند.

     می‌توانید انتظار داشته باشید که حدود 7 تا 10 روز در اطراف ناحیه بانداژ بپوشید. پس از برداشتن باند، باید از خاراندن، برداشتن یا لمس آن ناحیه در حین بهبودی خودداری کنید.

پیوند پوست با ضخامت تقسیم شده

     پس از این روش، یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی احتمالاً ناحیه آسیب دیده را با یک پانسمان فشار می‌پوشاند و آن را از نظر عفونت نظارت می‌کند. پوست شما احتمالاً در ابتدا پس از جراحی دارای رنگ بنفش یا قرمز خواهد بود.

     پس از حدود 2 تا 3 هفته، محل اهدا کننده شما باید بهبود یابد. این باعث می‌شود که این روش برای سوختگی‌های شدید و سایر شرایطی که نواحی وسیعی از بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند، انتخاب خوبی باشد، زیرا جراح می‌تواند پس از بهبودی از همان محل اهداکننده استفاده کند.

پیوند پوست تمام ضخامت

     پیوند پوست کامل نیز چندین هفته طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابد، اما مراحل بهبودی کمی با پیوند پوست با ضخامت تقسیم شده متفاوت است.

     در طی 24 ساعت منبع مورد اعتماد این روش، احتمالاً پوست شما مقداری متورم خواهد شد. تیم مراقبت‌های بهداشتی شما وضعیت شما را کنترل می کند و در صورت نیاز، تغییرات پانسمان و دارو را برای کمک به مدیریت ناراحتی یا درد اعمال می کند.

     پس از حدود 48 تا 72 ساعت، عروق خونی باید شروع به اتصال در محل کنند. گردش خون کامل به پوست پیوند شده باید در حدود 4 تا 7 روز بازگردد.

    با بهبودی، احساس معمول در پوست را دوباره به دست خواهید آورد. این فرآیند ممکن است چندین هفته، ماه یا حتی سال‌ها طول بکشد تا به طور کامل بازگردد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط