مقالات آموزشی

سدیم پورفیمر چیست؟

سدیم پورفیمر چیست

سدیم پورفیمر چیست و چگونه استفاده می شود؟

سدیم پورفیمر Photofrin یک داروی نسخه‌ای است که برای درمان علائم سرطان مری، NSCLC اندوبرونشیال و فرسایش دیسپلازی درجه بالا در مری بارت استفاده می‌شود. Photofrin ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر داروها استفاده شود.

متعلق به دسته ای از داروها به نام داروهای ضد نئوپلاستی است.

مشخص نیست که پورفیمر سدیم در کودکان بی‌خطر و موثر است یا خیر.

عوارض جانبی احتمالی فوتوفرین چیست؟

فوتوفرین ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند از جمله:

دشواری در تنفس،

تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو

تب

لرز

درد قفسه سینه

افزایش تشنگی

احساس بسیار گرم

ناتوانی در دفع ادرار

عرق کردن شدید

پوست گرم و خشک

پوست رنگپریده

خستگی غیر معمول

سبکی سر

تنگی نفس

دست و پاهای سرد

درد هنگام تنفس

خس خس سینه

نفس نفس زدن

سرفه با مخاط کف آلود

پوست سرد و لطیف

اضطراب

ضربان قلب تند

مدفوع خونی یا قیری

سرفه کردن خون

استفراغی که شبیه تفاله قهوه است

بی حسی یا ضعف ناگهانی (به خصوص در یک طرف بدن)

سردرد شدید ناگهانی

گفتار نامفهوم و

مشکلات بینایی یا تعادل

اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را دارید، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید.

شایع‌ترین عوارض جانبی پورفیمر سدیم عبارتند از:

درد قفسه سینه

مشکلات تنفسی

مایع اطراف ریه های شما

تب

گلو درد

سرفه کردن

کم خونی

افزایش حساسیت به نور

حالت تهوع

استفراغ

دل درد

یبوست

مشکل در بلع

سرفه کردن خون

کمر درد

درد

مشکلات خواب (بی خوابی) و

کم آبی بدن

عملکرد سدیم پورفیمر

     سدیم پورفیمر برای تزریق یک عامل حساس کننده به نور است که در درمان فتودینامیک (PDT) تومورها و دیسپلازی درجه بالا (HGD) در مری بارت (BE) استفاده می‌شود. پس از بازسازی محصول منجمد شده با تزریق 5% دکستروز (USP) یا تزریق 0.9% کلرید سدیم (USP)، به صورت داخل وریدی تزریق می‌شود.

     پس از 40 تا 50 ساعت، تومور یا بخش مری با HGD در BE با نور لیزرروشن می‌شود. سدیم پورفیمر یک موجود شیمیایی واحد نیست. این ترکیبی از الیگومرها است که توسط پیوندهای اتری و استری تا هشت واحد پورفیرین تشکیل شده است. این کیک یا پودر قرمز تیره تا قهوه‌ای مایل به قرمز است. هر ویال PHOTOFRIN حاوی 75 میلی‌گرم پورفیمر سدیم به‌عنوان پودر استریل منجمد خشک شده است. اسید کلریدریک و/یا هیدروکسید سدیم ممکن است در طول تولید برای تنظیم pH در محدوده 7.2-7.9 اضافه شود. هیچ ماده نگهدارنده یا افزودنی دیگری وجود ندارد. فرمول ساختاری زیر نماینده اجزای موجود در سدیم پورفیمر می‌باشد.

نشانه ها

سرطان مری

PHOTOFRIN برای تسکین بیماران مبتلا به سرطان مری کاملاً انسدادی، یا بیماران مبتلا به سرطان مری نسبی انسدادی که به نظر پزشک آنها، نمی‌توانند به طور رضایت‌بخشی با لیزر Nd:YAG درمان شوند، توصیه می‌شود.

سرطان اندوبرونشیال

PHOTOFRIN برای درمان سرطان ریه سلول‌های کوچک درون برونشیال میکرو تهاجمی (NSCLC) در بیمارانی که جراحی و رادیوتراپی برای آنها اندیکاسیون ندارد، اندیکاسیون دارد.

PHOTOFRIN برای کاهش انسداد و تسکین علائم در بیماران مبتلا به NSCLC اندوبرونشیال انسداد کامل یا جزئی اندیکاسیون دارد.

دیسپلازی درجه بالا در مری بارت

PHOTOFRIN برای ابلیشن دیسپلازی درجه بالا در بیماران مری بارت که تحت ازوفاژکتومی قرار نمی‌گیرند اندیکاسیون دارد.

مقدار و نحوه مصرف

دستورالعمل‌های مهم مصرف سدیم پورفیمر

درمان فوتودینامیک (PDT) با PHOTOFRIN یک فرآیند دو مرحله‌ای است که نیاز به تجویز دارو و نور دارد. مرحله اول PDT تزریق داخل وریدی PHOTOFRIN با دوز mg/kg 2 است. روشنایی با نور لیزر 40 تا 50 ساعت پس از تزریق با PHOTOFRIN مرحله دوم درمان را تشکیل می‌دهد. استفاده از نور لیزر دوم ممکن است 96-120 ساعت پس از تزریق انجام شود.

در مطالعات بالینی روی سرطان اندوبرونشیال، دبریدمان از طریق آندوسکوپی 2 تا 3 روز پس از اعمال نور اولیه مورد نیاز بود. تکنیک‌های استاندارد آندوسکوپی برای تجویز نور و دبریدمان استفاده می‌شود. ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی باید به طور کامل با وضعیت بیمار آشنا باشند و در درمان ایمن و مؤثر سرطان مری یا اندوبرونشیال یا دیسپلازی درجه بالا (HGD) در مری بارت (BE) با استفاده از PDT با PHOTOFRIN و دستگاه‌های تحویل نور مرتبط آموزش ببینند. PDT با PHOTOFRIN باید فقط در تجهیزاتی که به طور مناسب برای این روش مجهز شده اند اعمال شود.

سیستم لیزر باید برای تحویل توان خروجی پایدار در طول موج 3 ± 630 نانومتر تأیید شود. نور توسط پخش کننده‌های فیبر نوری استوانه ای OPTIGUIDE که از کانال عمل کننده آندوسکوپ/برونکوسکوپ عبور می کند به تومور می‌رسد. دستورالعمل استفاده از فیبر نوری و سیستم لیزر انتخابی باید قبل از استفاده به دقت خوانده شود. دیفیوزرهای استوانه ای OPTIGUIDE™ در چندین طول موجود هستند. انتخاب طول نوک دیفیوزر بستگی به طول تومور یا مخاط بارت دارد که باید درمان شود. طول دیفیوزر باید اندازه باشد تا از قرار گرفتن بافت غیر بدخیم در معرض نور جلوگیری شود و از همپوشانی بافت بدخیم درمان شده قبلی جلوگیری شود. برای دستورالعمل‌های کامل در مورد پخش کننده فیبر نوری، به دستورالعمل‌های OPTIGUIDE™ برای استفاده مراجعه کنید.

مدیریت برون ریزی

اقدامات احتیاطی باید برای نشان دادن تخلیه در محل تزریق انجام شود. در صورت بروز واژگونی، باید مراقب باشید که ناحیه از نور محافظت شود. هیچ فایده‌ای از تزریق ماده دیگر به محل خارج شدن خون وجود ندارد.

فتو فعال سازی

سرطان مری

تحویل نور لیزر با طول موج 630 نانومتر به بیمار را 40 تا 50 ساعت پس از تزریق PHOTOFRIN آغاز کنید. درمان دوم با نور لیزر ممکن است در اوایل 96 ساعت یا در اواخر 120 ساعت پس از تزریق اولیه با PHOTOFRIN انجام شود. برای چنین درمان مجدد با نور لیزر، دیگر نباید PHOTOFRIN تزریق شود. قبل از ارائه دومین درمان با نور لیزر، تومور باقیمانده ممکن است دبرید شود. دبریدمان اختیاری است زیرا باقیمانده‌ها به طور طبیعی با عمل پریستالتیک مری برداشته می‌شوند. دبریدمان شدید ممکن است باعث خونریزی تومور شود.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط