مقالات آموزشی

کرم ضدآفتاب‌ چیست؟

ضدآفتاب چیست؟

کرم ضدآفتاب‌ چیست؟

     کرم‌ ضدآفتاب از پوست در برابر نور خورشید محافظت می‌کنند و آنها نقش مهمی در جلوگیری از جذب اشعه ماوراء بنفش (UV) توسط پوست دارند. اشعه ماوراء بنفش به پوست آسیب می‌رساند و می‌تواند منجر به آفتاب سوختگی و سرطان پوست شود. ضد آفتاب 100% از جذب اشعه ماوراء بنفش جلوگیری نمی‌کند. اما به شما این امکان را می دهد که مانع قرمز شدن پوست در مدت زمان طولانی تری که در خارج از منزل و در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، شود. استفاده از کرم ضد آفتاب به این معنا نیست که می توانید مدت زمان نامحدودی زیر نور خورشید بمانید. آسیب به سلول‌های پوستی شما همچنان در حال رخ دادن است.

ضدآفتاب چیست

فاکتور محافظت از آفتاب (SPF) در کرم ضدآفتاب به چه معناست؟

sun protection factor (SPF)

     SPF به معنی فاکتور محافظت از آفتاب که روی بسته‌بندی ضدآفتاب، معیاری است که نشان می‌دهد ضدآفتاب چقدر در برابر اشعه ماوراء بنفش B (UVB) محافظت می‌کند. اشعه UVB عامل اصلی آفتاب سوختگی است. اما مانند پرتوهای فرابنفش A (UVA)، این اشعه‌ها نیز می‌توانند در ایجاد سرطان پوست نقش زیادی داشته باشند. SPF روی بسته‌بندی میزان توان ضد آفتاب در جلوگیری از اشعه UVA را نشان می‌دهد.

     اعداد SPF بالاتر به معنای محافظت بیشتر در برابر اشعه UVB است. اما هیچ ضد آفتابی نمی تواند از جذب کامل اشعه های UVB جلوگیری کند. به عنوان مثال، یک کرم ضد آفتاب با SPF 30 حدود 97 درصد از اشعه های UVB را مسدود می کند. یک کرم ضد آفتاب با SPF 50 حدود 98 درصد از اشعه های UVB را مسدود می کند.

نحوه انتخاب کرم ضدآفتاب

     یک کرم ضد آفتاب با جذب یا انعکاس اشعه ماوراء بنفش از آفتاب سوختگی محافظت می‌کند و رنگ آفتاب را به حداقل می رساند. انتخاب یک ضد آفتاب خوب در محافظت از پوست بسیار مهم است. کرم ضدآفتابی را انتخاب کنید که در برابر طیف گسترده هر دو اشعه UVA و UVB از پوست شما محافظت می‌کند.

SPF 30 یا بالاتر:

     مقاوم در برابر آب یا ضد آب است. این بدان معنی است که کرم ضد آفتاب هنگام شنا یا عرق کردن برای مدت معینی از پوست محافظت می‌کند یعنی حدود 40 تا 80 دقیقه، بسته به برچسب ضدآفتاب.

بهترین نوع ضدآفتاب، ضد آفتابی است که مزایای فوق را ارائه می‌دهد. نوع یا برندی که استفاده می کنید انتخاب شماست. کرم ضد آفتاب در لوسیون، کرم، ژل، پماد، استیک موم و اسپری موجود است. فقط توجه داشته باشید که ضد آفتاب‌های مختلف حاوی مواد مختلفی هستند. از محصولاتی که دارای موادی هستند که می‌توانند پوست شما را تحریک کنند خودداری کنید. ضدآفتاب پیکسل با در نظر گرفتن استانداردهای جهانی و استفاده از مواد اولیه درجه یک توانسته تمامی فاکتورهای مهم را داشته باشد.

حتی زمانی که افراد از ضد آفتاب استفاده می کنند، اغلب از آن به اندازه کافی استفاده نمی‌کنند یا آن را به درستی استفاده نمی‌کنند که میزان مفید بودن آن را محدود می‌کند. این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

کرم ضد آفتاب را به تمام قسمت‌هایی از پوست که با لباس پوشانده نمی‌شود، بمالید.

از حداقل دو انگشت ضد آفتاب برای پوشاندن نواحی در معرض نور خورشید استفاده کنید. میزانی که استفاده می‌کنید باید تمام بدن را بپوشاند. اما ممکن است لازم باشد مقدار آن را بسته به اندازه بدن خود تنظیم کنید.

کرم ضد آفتاب را حدود 15 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن روی پوست خشک بمالید. این به آن زمان می‌دهد تا جذب شود.

کرم ضد آفتاب را حداقل هر 2 ساعت یا بیشتر بعد از شنا یا تعریق دوباره استفاده کنید.

با استفاده از بالم لب یا رژ لب حاوی کرم ضد آفتاب با SPF30 یا بالاتر از لب‌های خود محافظت کنید.

ضدآفتاب پیکسل بهترین محافظ برای پوست شما در برابر اشعه‌های مضر خورشید می‌باشد.

به یاد داشته باشید که کودکان نیز به محافظت در برابر نور خورشید نیاز دارند. کرم های ضد آفتاب برای کودکان بالای 6 ماه توصیه می‌شود. برای نوزادان کمتر از 6 ماه، آکادمی اطفال آمریکا استفاده از ضد آفتاب را تنها در صورتی تایید می‌کند که لباس و سایه کافی در دسترس نباشد. والدین همچنان باید سعی کنند از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، به ویژه در معرض نور مستقیم خورشید، خودداری کنند. لباس سبک وزنی که بیشتر نواحی پوست را می‌پوشاند به تن کودک بپوشانید. والدین همچنین ممکن است مقدار کمی کرم ضد آفتاب را برای نواحی در معرض نور مانند صورت و پشت دست کودک استفاده کنند.

تنها استفاده از کرم ضدآفتاب کافی نیست

استفاده از کرم ضد آفتاب هنگام بیرون رفتن در مقابل نور خورشید بسیار مهم است. اما این تنها بخشی از یک برنامه کلی برای محافظت از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر UV است. راه‌های مهم دیگر برای محافظت از پوست عبارتند از:

در صورت لزوم به دنبال سایه باشید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید را بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر که پرتوهای فرابنفش قوی ترین هستند، محدود کنید.

کلاهی با لبه‌های پهن و لباس‌های تنگ که بیشتر پوست شما را می‌پوشاند و همچنین از عینک آفتابی استفاده کنید.

از لامپ های سولاریوم و دستگاه های برنزه کننده استفاده نکنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط