مقالات آموزشی

کرایوتراپی چیست؟

کرایوتراپی

کرایوتراپی چیست؟

     کرایوتراپی (سرما درمانی) استفاده از سرمای شدید برای انجماد و برداشتن بافت‌های غیر طبیعی است. پزشکان از آن برای درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی (از جمله زگیل و لکه‌های پوستی) و برخی سرطان‌ها از جمله سرطان پروستات، دهانه رحم و کبد استفاده می‌کنند. به این درمان کرایوآبلیشن نیز می‌گویند.

     کرایوتراپی درمانی است که در آن ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما سرمای شدید را برای انجماد و تخریب بافت‌های غیرطبیعی اعمال می‌کند. برای ایجاد این سرمای شدید، ارائه دهنده از ماده‌ای مانند نیتروژن مایع یا گاز آرگون استفاده می‌کند.

     کرایوتراپی می‌تواند برای درمان انواع بیماری‌های پوستی و برخی سرطان‌ها از جمله سرطان پروستات و کبد استفاده شود. این درمان می‌تواند بافت را به صورت خارجی (روی پوست) و داخلی (داخل بدن) درمان کنداین درمان را می‌توان کریوابلیشن نیز نامید.

چرا پزشکان از کرایوتراپی استفاده می‌کنند؟

     کرایوتراپی یک روش درمانی کم تهاجمی است. این نوع درمان بافت آسیب دیده یا بیمار را که ناشی از انواع شرایط پزشکی است، از بین می‌برد. کرایوتراپی معمولاً بدون جراحی باز انجام می‌شود. اکثر افراد به سرعت و با درد کمی بهبود می‌یابند. پزشک ممکن است کرایوتراپی را برای موارد زیر توصیه کند:

 • سرطان استخوان.
 • سرطان دهانه رحم، سرطان کبد یا سرطان پروستات.
 • سلول‌های پیش سرطانی در دهانه رحم (انتهای پایین رحم).
 • بیماری‌های پوستی پیش‌سرطانی و سرطان‌های پوست در مراحل اولیه، از جمله کارسینوم سلول سنگفرشی و کارسینوم سلول بازال.
 • رتینوبلاستوما (سرطان شبکیه در کودکان).
 • بیماری‌های پوستی مانند زگیل، برچسب‌های پوستی یا لکه‌های تیره.

کرایوتراپی چگونه عمل می‌کند؟

     در طول کرایوتراپی، تراپیست سرمای شدید را روی بافت‌های غیرطبیعی اعمال می‌کند. سلول‌ها نمی‌توانند در این سرمای شدید دوام بیاورند و پس از درمان می‌میرند.

تراپیست شما می‌تواند از چند ماده مختلف برای ایجاد سرمای شدید مورد استفاده در سرما درمانی استفاده کند. این مواد می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • نیتروژن مایع.
 • اکسید نیتروژن مایع.
 • گاز آرگون.

از چه روش کرایوتراپی استفاده خواهد شد؟

     روش‌های کرایوتراپی مختلفی برای انجماد بافت وجود دارد. در روشی که از سرما استفاده می کنند به محل بافت غیر طبیعی بستگی دارد.

خارجی: اگر بافت روی پوست شما قرار دارد، معمولاً از یک دستگاه اسپری یا سواب پنبه‌ای برای استفاده از عامل انجماد استفاده می‌شود.

داخلی: برای درمان شرایط داخل بدن، مانند سلول‌های پیش سرطانی یا تومور، پزشک از ابزاری به نام کرایوپروب استفاده می‌کند. این پروب از طریق یک برش کوچک (برش) در پوست شما وارد می‌شود.

     کرایوتراپی خارجی باعث می‌شود که پوست یخ‌زده تاول زده و پوست کنده شود تا پوست جدید سالم رشد کند. هنگامی که سلول‌های غیرطبیعی در طول کرایوتراپی داخلی منجمد می‌شوند و می‌میرند، سیستم ایمنی بدن به پاکسازی بافت از بدن کمک می‌کند.

چگونه باید برای کرایوتراپی آماده شوم؟

     اکثر افراد برای آماده شدن برای کرایوتراپی روی پوست نیازی به انجام کار خاصی ندارند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی قبل از کرایوتراپی داخلی دستورالعمل هایی را به شما می دهد تا به شما در آماده شدن کمک کندممکن است مجبور شوید چند روز قبل از کرایوسرجری داخلی، مصرف برخی داروها مانند آسپرین یا رقیق‌کننده‌های خون را متوقف کنید.

در طول کرایوتراپی چه انتظاری باید داشته باشم؟

     اگر کرایوتراپی خارجی انجام می‌دهید، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما سرما را با یک دستگاه اسپری یا سواب پنبه‌ای اعمال می‌کند. ارائه‌دهندگان معمولاً از نیتروژن مایع برای این نوع تصفیه استفاده می‌کنند.

     برای کرایوتراپی داخلی، کرایوپروب از طریق یک برش کوچک در پوست شما وارد می‌شود. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است از تصویربرداری اولتراسوند برای هدایت کرایوپروب به سمت بافتی که قرار است منجمد شود، استفاده کند.

     بسته به محل سلول‌های غیر طبیعی، ممکن است بیهوشی موضعی یا بیهوشی عمومی به شما داده شود. بی حسی موضعی برای بی حس کردن یک نقطه خاص عمل می‌کند، در حالی که بیهوشی عمومی در طول جراحی برای خواباندن شما استفاده می‌شود.

بعد از کرایوتراپی چه انتظاری باید داشته باشم؟

     اگر برای یک بیماری پوستی خارجی کرایوتراپی انجام می‌دهید، ناحیه تحت درمان بعد از درمان قرمز می‌شود و احتمالاً تاول می‌زند. هر درد خفیفی باید بعد از حدود سه روز از بین برود. ناحیه تحت درمان یک دلمه تشکیل می‌دهد که معمولاً در عرض یک تا سه هفته بهبود می‌یابد.

     پس از کرایوتراپی داخلی، ممکن است تا سه روز درد یا درد خفیف در ناحیه آسیب دیده داشته باشید. زنانی که کرایوتراپی روی دهانه رحم انجام می‌دهند ممکن است از چند روز تا چند هفته ترشحات آبکی داشته باشند.

مزایا و معایب کرایوتراپی چیست؟

     کرایوسرجری یک روش درمانی کم تهاجمی است. در مقایسه با جراحی سنتی، معمولاً درد و خونریزی کمتری دارد و خطر آسیب رساندن به بافت سالم نزدیک سلول‌های غیر طبیعی کمتر است.

خطرات کرایوتراپی اندک است، اما ممکن است عوارضی ایجاد شود. این عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی، گرفتگی یا درد بعد از کرایوتراپی در اطراف دهانه رحم.
 • شکستگی استخوان.
 • آسیب عصبی که منجر به از دست دادن احساس می شود.
 • تورم، جای زخم و عفونت پوست.
 • بازیابی و چشم انداز

به چه علت افراد کرایوتراپی می‌کنند؟

     معمولا بسیاری از مشکلات با کرایوتراپی با موفقیت درمان می‌گردند. اکثر بیماری‌های پوستی که با کرایوتراپی درمان می‌شوند، پس از درمان به مراقبت خاصی نیاز ندارند.

    برخی از افرادی که کرایوتراپی داخلی دارند باید فعالیت خود را برای چند روز پس از عمل محدود کنند. پزشک به شما اطلاع می‌دهد که چه زمانی می‌توانید به روال عادی خود بازگردید. ممکن است برای برداشتن تمام بافت‌های غیر طبیعی به بیش از یک درمان کرایوتراپی نیاز داشته باشید.

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

در صورت مشاهده علائم عفونت پس از کرایوتراپی با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرخی.
 • چرک
 • تب بی دلیل
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط