مقالات آموزشی

بیماری‌های پوستی مرتبط با نور خورشید

XERODERMA بیماری‌های پوستیPIGMENTOSUM

بیماری‌های پوستی مرتبط با نور خورشید

پیشگیری از بیماری‌های پوستی با استفاده از ضدآفتاب پیکسل

     پیری شدید پوست که ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش طبیعی و مصنوعی ایجاد شود، در نهایت منجر به انواع بیماری‌های پوستی مانند کراتوز اکتینیک و سرطان می‌شود. سرطان‌ها در سر، گردن، بازوها و دست‌ها شایع هستند. به دلیل پتانسیل متاستاز، کارسینوم سلول سنگفرشی به طور کلی نیاز به برداشتن جراحی و بررسی بافت شناسی دارد. اگرچه متاستاز در کارسینوم سلول بازال نادر است، اما ضایعات نادیده گرفته شده در اطراف چشم، بینی یا گوش می‌توانند به استخوان، اعصاب و غضروف حمله کنند و ممکن است باعث مرگ شوند. پرهیز از در معرض مستقیم قرار گرفتن نور خورشید، پوشش و محافظت از سطح پوست و استفاده منظم از کرم‌های ضدآفتاب توصیه می‌شود.

Xeroderma pigmentosum

بیماری‌های پوستی XERODERMA PIGMENTOSUM چیست؟

     زیرادرما پیگمنتوزوم یکی از بیماری‌های پوستی نادر می‌باشد که باعث ایجاد حساسیت شدید نسبت به نور خورشید می‌گردد.

      همه افراد پوست حساس به آفتاب دارند. دلیل برنزه شدن و آفتاب سوختگی ما همین است. به همین دلیل است که کک و مک، لکه‌های پیری و سرطان پوست ظاهر می‌شوند.

     برخی از افراد بیشتر از دیگران به خورشید حساس هستند. افرادی که حساسیت شدیدی به نور خورشید دارند، با بیماری نادری به نام گزرودرما پیگمنتوزوم (XP) متولد می‌شوند. آن‌ها باید اقدامات شدیدی را برای محافظت از پوست خود در برابر اشعه ماوراء‌بنفش (UV) انجام دهند. هر چیزی که نور فرابنفش ساطع می‌کند، از جمله خورشید و برخی لامپ‌ها، می‌تواند به پوست آن‌ها آسیب برساند.

     وقتی افراد دارای XP در طول روز به بیرون از منزل می‌روند، باید سطح پوست خود را با لباس و کلاه بپوشانند. متخصصان پوست توصیه می‌کنند که لباس‌هایی بپوشند که حداکثر محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را داشته باشد. برای محافظت از صورت و چشم‌های خود، آن‌ها باید از عینک آفتابی، عینک محافظ یا کلاه استفاده کنند. در کنار پوشش مناسب سطح پوست، استفاده از ضدآفتاب ضروری می‌باشد.

     XP به طور چشمگیری خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. از آنجایی که بدن نمی‌تواند از خود در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کند، خطر ابتلا به سرطان پوست در افراد افزایش می‌یابد. تخمین زده می شود که XP می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را 10000 برابر افزایش دهد.

     اکثر کودکانی که XP دارند قبل از رسیدن به 10 سالگی به سرطان پوست مبتلا می‌شوند. در سنین پایین‌تر، این کودکان می‌توانند رشدهای پیش سرطانی روی پوست خود داشته باشند. تشخیص XP به زمان نیاز دارد. شما نمی‌توانید به یک نوزاد نگاه کنید و بگویید که کودک XP دارد.

     این بیماری زمانی خود را نشان می‌دهد که کودک زمانی را در فضای باز می‌گذراند. برخی از کودکان در اولین باری که نور روز به پوست آنها می‌رسد دچار آفتاب سوختگی جدی می‌شوند. همه کودکانی که XP دارند به این راحتی آفتاب سوخته نمی‌شوند.

     برای بسیاری از کودکان، اولین علامت قابل توجه XP، کک و مک های فراوان روی پوست آنها است که معمولاً قبل از 2 سالگی کودک ایجاد می‌شود. همانطور که کودک زمانی را زیر نور خورشید می‌گذراند، لکه های تیره بزرگتری نیز برروی پوست آن‌ها ظاهر می‌شوند. پوست نیز به شدت خشک خواهد شد. کلمه زیرودرما به معنای پوست بسیار خشک و پیگمنتوزوم به کک و مک و لکه‌های تیره اشاره دارد. افرادی که XP دارند نیز ممکن است دچار مشکلات چشمی شوند. نور خورشید می‌تواند باعث ایجاد سرطان در چشم یا پلک آنها شود. آب مروارید و سایر مشکلات چشمی نیز ممکن است ایجاد شود.

تشخیص دقیق ضروری است

     اگر مشکوک هستید که فرزند شما ممکن است XP داشته باشد، مهم است که بدانید. هر کسی که XP دارد به محافظت شدید در برابر آفتاب و مراقبت های پزشکی نیاز دارد. شما هرگز از XP پیشی نمی گیرید. برای تشخیص دقیق، افراد معمولاً به یک متخصص پوست دارای مجوز هیئت مدیره ارجاع داده می‌شوند. مراجعه به سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی معمولاً ضروری است زیرا افرادی که XP دارند ممکن است به مشکلات مربوط به سلامت مبتلا شوند. این مشکلات شامل مشکلات احتمالی بینایی، کاهش شنوایی و عضلات اسپاستیک است.

     کنار آمدن با همه اینها ممکن است دشوار به نظر برسد، اما Aimee Milota، نوجوانی که XP دارد، متوقف نشده است. او یک نوجوان فعال است که زندگی را به بهترین شکل انجام می‌دهد. می‌توانید داستان ایمی را در «زندگی با خطر شدید سرطان پوست مزمن» بخوانید.

     متخصصان پوست برای بهبود زندگی بیماران XP اقدام به تحقیقات زیادب نموده اند که منجر به موارد زیر شده است:

– بهبود در محافظت در برابر آفتاب

– کشف داروهایی که می‌توانند خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهند

– بینش در مورد چگونگی ایجاد سرطان پوست و پیشگیری از آن

– محافظت در برابر آفتاب به همه کمک می کند تا از سرطان پوست پیشگیری کنند

     در حالی که افرادی که XP دارند به محافظت شدید در برابر آفتاب نیاز دارند، همه می توانند از محافظت در برابر آفتاب بهره‌مند شوند. برای اکثر افراد، سرطان پوست قابل پیشگیری است.

با استفاده از ضد آفتاب پیکسل می‌توانید از ابتلا به بیماری‌های پوستی جلوگیری کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط