مقالات آموزشی

کرم ضدآفتاب در دستگاه سولاریوم از پوست محافظت می کند؟

استفاده از ضدآفتاب در سولاریوم

آیا می توان از ضدآفتاب در دستگاه سولاریوم استفاده کرد؟

     بله، می توانید از ضدآفتاب در دستگاه سولاریوم استفاده کنید.

     برنزه شدن در دستگاه برنزه با برنزه شدن در زیر نور خورشید متفاوت است، همانطور که شب با روز متفاوت است.

     بسیاری از کسانی که هنگام برنزه کردن در دستگاه برنزه کننده از ضد آفتاب استفاده می‌کنند، می گویند که استفاده از مقدار کمی ضدآفتاب به آنها کمک می کند تا آنقدرها هم نسوزند. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که ضدآفتاب برخی از اشعه‌های ماوراء بنفش را که توسط دستگاه سولاریوم احاطه شده اند مسدود می‌کند.

ضدآفتاب در دستگاه سولاریوم

     اگر تصمیم دارید از کرم ضدآفتاب استفاده نکنید، می‌توانید با کوتاه‌تر کردن زمان استفاده از دستگاه برنزه، از سوختگی در جلسات اول جلوگیری کنید. تمام کاری که کرم ضد آفتاب انجام می‌دهد این است که اثربخشی تخت برنزه را کاهش دهد و برای جلوگیری از قرمز شدن پوست می‌توانید از آن استفاده کنید.

     یک تصور غلط و رایج این است که کمی کرم ضد آفتاب امکان ابتلا به سرطان پوست ناشی از دستگاه‌های سولاریوم را کاهش می‌دهد. هرچه اشعه ماوراء بنفش بیشتری را در آن غوطه ور شوید، احتمال ابتلا به سرطان پوست بیشتر می‌شود. کسانی که برنزه می‌شوند باید بدانند که برای رسیدن به آن درخشش طلایی، در معرض خطر بزرگ ابتلا به سرطان پوست هستند.

     کرم ضد آفتاب ممکن است شدت اشعه را کاهش دهد، اما احتمال ابتلا به سرطان پوست را کاهش نمی‌دهد. افرادی که تصمیم به برنزه کردن پوست خود دارند باید همیشه از خطرات و علائم مشکلات جدی سلامتی ناشی از برنزه کردن آگاه باشند. در حالی که برنزه کردن با خطرات زیادی همراه است، هنوز فوایدی برای سلامتی نیز وجود دارد.

با کمال تعجب، پوست‌هایی وجود دارند که برنزه نمی‌شوند.

افراد به دلایل سلامتی نیز می‌توانند برنزه شوند.

     کسانی هستند که برای سلامتی برنزه می‌شوند، کمبود ویتامین D وضعیتی است که بیش از یک میلیارد نفر را در سراسر جهان گرفتار کرده است. کسانی که کمبود ویتامین D دارند مستعد تغییرات خلقی، کمبود انرژی، افسردگی و مشکلات پوستی مزمن هستند. با دادن مدتی به خود برای قرار گرفتن در معرض اشعه های گرم فرابنفش، ممکن است احساس انرژی بیشتری کنید و از نظر عاطفی ثبات بیشتری داشته باشید. برنزه کردن نیز یک راه عالی برای کمک به مبارزه با اختلال عاطفی فصلی است.

     اگر از اختلال عاطفی فصلی رنج می برید، خجالت نکشید که از پزشک یا درمانگر خود بپرسید که چه کاری میتوانید برای کمک انجام دهید. یکی از درمان‌های اختلال عاطفی فصلی نور درمانی است. در نور درمانی، شما مقداری اشعه را جذب می کنید تا به بدن خود کمک کنید بداند که نیاز به تولید سروتونین دارد.

     نور درمانی فقط برای افراد مبتلا به اختلال عاطفی فصلی تجویز نمی‌شود.

     اگر پسوریازیس یا اگزما دارید، ممکن است نسخه ای برای نور درمانی دریافت کنید. نور درمانی برای بیماری‌های پوستی برای کسانی که درمان‌های موضعی را امتحان کرده اند اما بهبودی ندیده اند ذخیره می‌شود.

ضدآفتاب در دستگاه سولاریوم از جذب اشعه‌های UVA و UVB جلوگیری می‌کند؟

     یکی دیگر از تصورات غلط اصلی که در مورد تخت های برنزه کننده وجود دارد این است که احتمال ابتلا به سرطان پوست کمتر است. این حتی از راه دور هم درست نیست. علم برنزه‌سازی مدرن مدت‌هاست که تخت‌های برنزه را در همان سطح خورشید قرار داده‌اند، اگر نه حتی شدیدتر.

     چه در داخل خانه با یک تخت برنزه کننده برنزه شوید و چه در فضای باز با نور خورشید، باز هم همان پرتوهای فرابنفش را دریافت می‌کنید. تخت‌های برنزه از نور خورشید به نسبت اشعه ماوراء بنفش تقلید می‌کنند. هنگام برنزه کردن پوست بدن، 95 درصد اشعه ماوراء بنفش A و 5 درصد اشعه ماوراء بنفش B را دریافت می‌کنید.

     اشعه ماوراء بنفش A مسئول برنزه شدن عمیقی است که می‌توانید بلافاصله ببینید. اشعه ماوراء بنفش B همان چیزی است که یک برنزه کردن طولانی مدت ایجاد می‌کند، اگرچه اشعه ماوراء بنفش B قدرت نفوذ مشابهی با اشعه ماوراء بنفش A ندارد.

     در حالی که هر دوی این اشعه ها دارای فواید برنزه کننده هستند، معایب خود را دارند که باید واقعاً از آنها مطلع و محتاط باشید. زمانی تصور می‌شد که اشعه ماوراء بنفش B بدترین نوع اشعه ماوراء بنفش برای پوست شما می‌باشد، زیرا باعث ایجاد ملانوم، کشنده‌ترین نوع سرطان پوست می‌شود.

     با این حال، در دهه 1980، کشف شد که اشعه ماوراء بنفش A نیز باعث ایجاد انواع مختلف سرطان پوست، همراه با پیری زودرس می‌شود.

    با این حال با استفاده از ضدآفتاب پیکسل می‌توانید از پوست خود در برابر اشعه‌های UVA و UVB محافظت کنید و در داخل دستگاه‌های سولاریوم میزان آسیب به پوست را کاهش دهید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط