مقالات آموزشی

کیست میلیا چیست؟

کیست میلیا

کیست میلیا چیست؟

     کیست میلیا یک برآمدگی کوچک و سفید رنگ است که معمولاً روی بینی و گونه‌ها ظاهر می‌شود. این کیست‌ها اغلب به صورت گروهی یافت می‌شوند. کیست‌های متعدد میلیا نامیده می‌شوند. میلیا زمانی اتفاق می‌افتد که کراتین در زیر سطح پوست به دام می‌افتد. کراتین یک پروتئین قوی است که معمولاً در بافت‌های پوست، مو و سلول‌های ناخن یافت می‌شود.

     میلیا می‌تواند در افراد با هر قومیت یا سنی رخ دهد. با این حال، آنها در نوزادان شایع هستند.

کیست میلیا

علائم میلیا چیست؟

     میلیا برجستگی‌های کوچک و گنبدی شکلی هستند که معمولاً سفید یا زرد هستند. آنها معمولاً خارش یا درد ندارند. با این حال، ممکن است برای برخی افراد ناراحتی ایجاد کنند. ملحفه‌ها یا لباس‌های زبر ممکن است باعث تحریک و قرمز شدن میلیا شوند.

     کیست‌ها معمولا روی صورت، لب‌ها، پلک‌ها و گونه‌ها دیده می‌شوند. با این حال، آنها را می‌توان در سایر قسمت‌های بدن نیز یافت، مانند تنه یا اندام تناسلی.

     آنها اغلب با وضعیتی به نام مروارید اپشتین اشتباه گرفته می‌شوند. این وضعیت شامل ظهور کیست‌های سفید-زرد بی ضرر روی لثه و دهان نوزاد می‌باشد. میلیا همچنین اغلب به اشتباه به عنوان “آکنه نوزاد” نامیده می‌شود.

میلیا چه شکلی است؟

علت ایجاد کیست میلیا چیست؟

     علل در نوزادان با علل در کودکان بزرگتر و بزرگسالان متفاوت است.

نوزادان

     علت میلیا در نوزادان ناشناخته است. اغلب با آکنه نوزاد اشتباه می‌شود که توسط هورمون‌های مادر ایجاد می‌شود.

     برخلاف آکنه نوزاد، میلیا باعث التهاب یا تورم نمی‌شود. نوزادانی که میلیا دارند معمولاً با آن متولد می‌شوند، در حالی که آکنه نوزاد تا دو تا چهار هفته پس از تولد ظاهر نمی‌شود.

کودکان بزرگتر و بزرگسالان

     در کودکان بزرگتر و بزرگسالان، میلیا معمولاً با نوعی آسیب به پوست همراه است. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

    اگر پوست توانایی طبیعی خود را برای لایه برداری از دست بدهد، میلیا نیز می‌تواند ایجاد شود. این می‌تواند در نتیجه افزایش سن رخ دهد.

انواع میلیا چیست؟

     انواع میلیا بر اساس سنی که کیست‌ها در آن ایجاد می‌شوند یا آنچه باعث ایجاد کیست می‌شود طبقه بندی می‌شوند. انواع آن نیز در دسته‌های اولیه یا ثانویه قرار می‌گیرند.

     میلیاهای اولیه مستقیماً از تجمع کراتین تشکیل می‌شوند. این کیست‌ها معمولا در صورت نوزادان یا بزرگسالان دیده می‌شوند.

     میلیاهای ثانویه شبیه به هم هستند، اما پس از مسدود شدن مجاری منتهی به سطح پوست، مانند پس از آسیب سوختگی یا تاول، ایجاد می‌شوند.

میلیا نوزاد

     میلیای نوزادان میلیای اولیه محسوب می‌شود. کیست‌ها معمولا روی صورت، پوست سر و بالا تنه دیده می‌شوند و در عرض چند هفته از بین می‌رود. میلیا در 40 درصد نوزادان تازه متولد شده رخ می‌دهد.

میلیا اولیه در کودکان بزرگتر و بزرگسالان

     کیست‌ها را می‌توان در اطراف پلک‌ها، پیشانی و روی اندام تناسلی یافت. میلیای اولیه ممکن است در عرض چند هفته ناپدید شود یا چند ماه طول بکشد.

میلیای نوجوان

اختلالات ژنتیکی نادری که بر روی پوست تأثیر می‌گذارند می‌توانند منجر به میلیا جوان شوند. این موارد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سندرم کارسینوم سلول بازال نووید (NBCCS). NBCCS می‌تواند منجر به کارسینوم سلول بازال (BCC) شود.
 • Pachyonychia congenita.  این وضعیت ممکن است باعث ضخیم شدن یا شکل غیر طبیعی ناخن شود.
 • سندرم گاردنر این اختلال ژنتیکی نادر ممکن است در طول زمان منجر به سرطان روده بزرگ شود.
 • سندرم Bazex-Dupre-Christol. این سندرم روی رشد مو و توانایی عرق کردن تأثیر می‌گذارد.

میلیا ان پلاک

     این وضعیت معمولاً با اختلالات پوستی ژنتیکی یا خودایمنی مانند لوپوس دیسکوئید یا لیکن پلان همراه است. پلاک Milia en می‌تواند بر روی پلک‌ها، گوش‌ها، گونه‌ها یا فک تأثیر بگذارد.

     کیست‌ها می‌توانند چندین سانتی متر قطر داشته باشند. این بیماری عمدتا در زنان میانسال دیده می‌شود، اما می‌تواند در بزرگسالان یا کودکان در هر سنی یا هر جنس رخ دهد.

چندین میلیا فوران

      این نوع میلیا شامل نواحی خارش‌دار است که می‌تواند روی صورت، بازوها و بالاتنه ظاهر شود. کیست‌ها اغلب در یک بازه زمانی ظاهر می‌شوند که از چند هفته تا چند ماه متغیر است.

میلیای تروماتیک

     این کیست‌ها در جایی ایجاد می‌شوند که آسیب به پوست رخ داده است. به عنوان مثال می‌توان به سوختگی و بثورات شدید اشاره کرد. کیست‌ها ممکن است تحریک شوند و در امتداد لبه‌ها قرمز و در مرکز سفید شوند.

میلیا با داروها یا محصولات مرتبط است

     استفاده از کرم‌های استروئیدی می‌تواند منجر به میلیا روی پوستی شود که در آن کرم استفاده می‌شود. با این حال، این عارضه نادر است.

     برخی از مواد تشکیل دهنده در محصولات مراقبت از پوست و آرایش می‌تواند باعث ایجاد میلیا در برخی افراد شود. اگر پوست مستعد میلیا دارید، از مواد زیر اجتناب کنید:

 • پارافین مایع
 • نفت مایع
 • روغن پارافین
 • مایع نفتی
 • نفت

     اینها همه انواع روغن‌های معدنی هستند که ممکن است باعث میلیا شوند. لانولین همچنین ممکن است تشکیل میلیا را افزایش دهد.

میلیا چگونه تشخیص داده می‌شود؟

      پزشک پوست شما را معاینه می‌کند تا بر اساس ظاهر کیست‌ها تشخیص دهد که آیا میلیا دارید یا خیر. بیوپسی ضایعات پوستی تنها در موارد نادر مورد نیاز است.

میلیا چگونه درمان می‌شود؟

     هیچ درمانی برای میلیای نوزادان لازم نیست. کیست‌ها معمولا در عرض چند هفته از بین می‌روند.

     در کودکان بزرگتر و بزرگسالان، میلیا ظرف چند ماه از بین می‌رود. اگر این کیست‌ها باعث ناراحتی شوند، درمان‌هایی وجود دارد که می‌تواند در از بین بردن آنها موثر باشد.

آنها عبارتند از:

 • سرما درمانی: نیتروژن مایع میلیا را منجمد می‌کند. این متداول ترین روش حذف است.
 • سقف زدایی: یک سوزن استریل محتویات کیست را تخلیه می‌کند.
 • رتینوئیدهای موضعی این کرم‌های حاوی ویتامین A به لایه برداری پوست شما کمک می‌کنند.
 • لایه برداری شیمیایی. لایه برداری شیمیایی باعث می‌شود که اولین لایه پوست کنده شود و پوست جدید بیرون بیاید.
 • ابلیشن با لیزر. یک لیزر کوچک روی نواحی آسیب دیده متمرکز می‌شود تا کیست‌ها را از بین ببرد.
 • دیاترمی گرمای شدید کیست‌ها را از بین می‌برد.
 • کورتاژ تخریب: کیست‌ها با جراحی خراشیده و سوزانده می شوند.

نتیجه گیری

     میلیا مشکلات طولانی مدت ایجاد نمی‌کند. در نوزادان، کیست‌ها معمولاً در عرض چند هفته پس از تولد از بین می‌روند. اگرچه ممکن است این فرآیند در کودکان بزرگتر و بزرگسالان بیشتر طول بکشد، میلیا مضر تلقی نمی‌شود. اگر وضعیت شما ظرف چند هفته بهبود نیافت، با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند مطمئن شوند که این بیماری پوستی دیگری نیست.

بازگشت به لیست