مقالات آموزشی

کاهش پیری زودرس پوست

کاهش پیری زودرس پوست

راه‌های کاهش پیری زودرس پوست

     یکی عواملی که نمی‌توانیم تغییر دهیم، روند طبیعی پیری است که نقش کلیدی ایفا می‌کند. با گذشت زمان، همه ما خطوط قابل مشاهده روی صورت خود پیدا می‌کنیم. طبیعی است که صورت ما مقداری از جوانی خود را از دست بدهد. ما متوجه می شویم که پوستمان نازک تر و خشک تر می‌شود. ژن‌های ما تا حد زیادی زمان وقوع این تغییرات را کنترل می‌کنند. اصطلاح پزشکی برای این نوع پیری “پیری ذاتی” است اما راه‌هایی برای کاهش پیری زودرس پوست وجود دارد.

پیری زودرس پوست

     عوامل مختلفی باعث پیری پوست ما می‌شوند. بعضی عوامل که نمی‌توانیم در برابر روند آن کاری انجام دهیم.

      ما می‌توانیم روی نوع دیگری از پیری تأثیر بگذاریم که روی پوست ما اثر می‌گذارد. انتخاب‌های محیطی و سبک زندگی ما می‌تواند باعث پیری زودرس پوست ما شود. اصطلاح پزشکی برای این نوع پیری “پیری بیرونی” می‌باشد. با انجام برخی اقدامات پیشگیرانه، می‌توانیم تأثیراتی را که این نوع پیری روی پوست ما می‌گذارد، کاهش دهیم.

چگونه از پیری زودرس پوست جلوگیری کنیم؟

     با افزایش سن افراد، طبیعی است که پوست نازک‌تر، خشک‌تر و افزایش چین و چروک و سایر علائم پیری را نشان دهد. با این حال،عوامل محیطی و سبک زندگی شما گاهی می‌تواند باعث پیری زودرس پوست شما شود. برای جلوگیری از پیری زودرس پوست، متخصصان پوست توصیه می‌کنند این نکات ساده را دنبال کنید.

کاهش پیری زودرس پوست

     خورشید نقش مهمی در پیری زودرس پوست ما دارد. سایر کارهایی که ما انجام می‌دهیم نیز می‌توانند پوست ما را سریع‌تر از حالت طبیعی پیر کنند. برای کمک به جلوگیری از پیری زودرس پوست، متخصصان پوست نکات زیر را ارائه می دهند.

     هر روز از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. محافظت در برابر آفتاب ضروری است. شما می‌توانید با قرار گرفتن در سایه، پوشاندن لباس‌های محافظ در برابر آفتاب (مانند پیراهن سبک و آستین بلند، شلوار، کلاه لبه پهن و عینک آفتابی با محافظUV ) و استفاده از کرم‌های ضد آفتاب با طیف وسیع SPF 30(یا بالاتر) و مقاوم در برابر آب، از پوست خود محافظت کنید. شما باید هر روز ضد آفتاب را برای تمام سطح پوستی که با لباس پوشانده نشده است استفاده کنید. برای محافظت موثرتر، به دنبال لباس‌هایی باشید که دارای برچسب فاکتور محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش (UPF) هستند.

     به جای برنزه شدن، از خود برنزه کننده استفاده کنید. هر بار که برنزه می‌شوید، پوست خود را زودتر از موعد پیر می‌کنید. اگر از نور خورشید، دستگاه‌های سولاریوم یا سایر تجهیزات برنزه کردن داخل خانه برنزه شوید، این امر صادق است. همه این موارد اشعه‌های مضر UV  منتشر می‌کنند که سرعت پیری پوست شما را تسریع می‌کنند.

     اگر سیگار می‌کشید، آن را متوقف کنید. سیگار کشیدن سرعت پیری پوست را بسیار افزایش می‌دهد. باعث ایجاد چین و چروک و رنگ پوستی کدر می‌شود.

     از تغییر شکل تکراری صورت خودداری کنید. هنگامی که حالت‌های مختلفی در چهره ایجاد می کنید، ماهیچه‌های زیرین را منقبض می‌کنید. اگر چندین سال یکسان ماهیچه‌ها را منقبض کنید، این خطوط دائمی می‌شوند.

     از یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده کنید. یافته‌های چند مطالعه نشان می‌دهد که خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه ممکن است به جلوگیری از آسیب‌هایی که منجر به پیری زودرس پوست می‌شود کمک کند. یافته‌های مطالعات تحقیقاتی همچنین نشان می‌دهد که رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی قند یا سایر کربوهیدرات‌های تصفیه شده می‌تواند پیری را تسریع کند.

     کمتر الکل بنوشید. الکل روی پوست تاثیر بسیاری میگذارد. پوست را کم آب می‌کند و به مرور به پوست آسیب می‌رساند و می‌تواند ما را پیرتر نشان دهد.

     بیشتر روزهای هفته ورزش کنید. یافته‌های چند مطالعه نشان می‌دهد که ورزش متوسط ​​می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد و سیستم ایمنی را تقویت کند. این به نوبه خود ممکن است ظاهری جوان‌تر به پوست بدهد.

     پوست خود را به آرامی تمیز کنید. تمیز کردن پوست می‌تواند پوست شما را تحریک کند. تحریک پوست باعث تسریع پیری پوست می‌شود. شستشوی ملایم به از بین بردن آلودگی، آرایش و سایر مواد بدون تحریک پوست کمک می‌کند.

     صورت خود را دو بار در روز و پس از تعریق شدید بشویید. تعریق، به خصوص هنگام استفاده از کلاه یا کلاه ایمنی، پوست را تحریک می‌کند، بنابراین می‌خواهید ‌پوست خود را در اسرع وقت بعد از تعریق بشویید.

     هر روز از مرطوب‌کننده صورت استفاده کنید. مرطوب کننده آب را در پوست ما حبس می‌کند و ظاهری جوان تر به آن می‌بخشد.

     استفاده از محصولات مراقبت از پوست را که باعث سوزش می‌شوند را متوقف کنید. وقتی پوست شما می‌سوزد، به این معنی است که پوست شما تحریک شده است. تحریک پوست می‌تواند آن را پیرتر نشان دهد.

هیچ وقت برای سود بردن دیر نیست

    حتی افرادی که علائم پیری زودرس پوست را دارند نیز می‌توانند از ایجاد تغییرات در سبک زندگی بهره‌مند شوند. با محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید، به آن فرصتی می‌دهید تا بخشی از آسیب را ترمیم کند. سیگاری‌هایی که سیگار را ترک می‌کنند اغلب متوجه می‌شوند که پوستشان سالم تر به نظر می‌رسد.

     اگر علائم پیری پوست شما را آزار می‌دهد، ممکن است بخواهید به متخصص پوست مراجعه کنید. درمان‌های جدید و روش‌های کم‌تهاجمی برای صاف کردن چین و چروک‌ها، سفت‌کردن پوست، و بهبود چهره، به بسیاری از افراد پوستی جوان‌تر می‌دهد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط