مقالات آموزشی

ویژگی های ضدآفتاب مناسب

ضدآفتاب مناسب پوست

ویژگی های ضدآفتاب مناسب

     ویژگی های ضدآفتاب مناسب این می‌باشد که فقط در صورتی موثر است که مقدار مناسبی از کرم ضدآفتاب را به کل سطح پوست خود که در معرض نور خورشید می‌باشد، بمالید.

ضدآفتاب مناسب

چگونه بهترین ضدآفتاب را انتخاب کنیم؟

     مطمئن نیستید کرم ضدآفتاب با چه میزان SPF بخرید؟ متخصصان پوست توضیح می‌دهند که هنگام تهیه کرم ضدآفتاب به چه نکاتی توجه کنیم.

     ضدآفتاب فقط در صورتی موثر است که از آن درست استفاده کنید. شما باید مقدار مناسبی از کرم ضدآفتاب را به کل سطح پوست خود که در معرض نور خورشید می‌باشد، بمالید. روزهای آفتابی‌تر در راه است، به این معنی که احتمالاً در تابستان امسال چند سفر ساحلی را در تقویم خود ثبت کرده‌اید. به غیر از دمپایی، عینک آفتابی، یک حوله و یک چتر غول پیکر، مطمئن شوید که در کیف ساحلی خود کمی جا برای کرم ضد آفتاب ذخیره کرده‌اید. به گفته مرکز کنترل بیماری، سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان می‌باشد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید همچنین باعث علائم قابل مشاهده پیری مانند چین و چروک و هایپرپیگمانتاسیون می‌شود.

     در حالی که هنگام گرم شدن هوا استفاده از کرم ضد آفتاب برای شما اهمیت ویژه‌ای دارد، باید گفت استفاده از آن در تمام طول سال مورد اهمیت می‌باشد..

با این حال کدام ضدآفتاب را باید انتخاب کنید؟

     برای شروع، انجمن پوست آمریکا (ADA) ضدآفتابی را توصیه می‌کند که دارای برچسب “طیف گسترده” باشد، زیرا این بدان معنی است که در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت می‌کند. اشعه‌های UVA آنهایی هستند که باعث پیری زودرس پوست شما می‌شوند و باعث ایجاد چین و چروک و لکه می‌شوند، در حالی که اشعه های UVB باعث آفتاب سوختگی می‌شوند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض هر دو اشعه می‌تواند منجر به سرطان پوست شود.

در مرحله بعد، فاکتور مهم محافظت از خورشید (SPF) را در نظر بگیرید.

SPF      به اندازه گیری میزان نور UVB گفته می‌شود که یک کرم ضد آفتاب می‌تواند فیلتر کند. متخصصان پوست استفاده از SPF حداقل 30 را توصیه می‌کنند که آدارش ویجی مادگیل، از متخصصین پوست در آمریکا آن را “شماره جادویی” می‌نامد. SPF 15 حدود 93 درصد از اشعه های UVB را مسدود می‌کند، در حالی که SPF 30 حدود 97 درصد از اشعه های UVB را مسدود می‌کند. بطورکل پزشکان SPF 30 یا بالاتر را توصیه می‌کنند.

    استفاده روزانه از ضدآفتاب به مقدار مناسب بسیار مورد اهمیت می‌باشد، برای هر ناحیه از پوست که در معرض نور خورشید است استفاده کنید. در روزهایی که قرار است برای مدت طولانی در خارج از منزل باشید، پیشنهاد می‌کنیم نیم ساعت قبل از خروج از خانه، پوششی از کرم با حداقل SPF30 را روی تمام بدن قرار دهید. اگر شنا می‌کنید هر 2 ساعت یکبار از آن دوباره استفاده کنید. متخصصان پوست می‌گویند این یک قانون خوب است که هر بار که از آب خارج می‌شوید، از ضدآفتاب استفاده کنید.

     به یاد داشته باشید، هیچ کرم ضدآفتابی نمی‌تواند از پوست شما به طور کامل در برابر نور خورشید محافظت کند، بنابراین مهم است که در طول روز مرتباً از ضدآفتاب، لباس‌های محافظ مانند کلاه، عینک، لباس مناسب و …) بپوشید و همیشه به دنبال سایه باشید.

برای انتخاب ضدآفتاب به نوع پوست خود نیز توجه کنید

     جاشوا زایشنر مدیر تحقیقات زیبایی و بالینی پوست آمریکا می‌گوید: اگر آکنه یا پوست چرب دارید، مطمئن شوید که ضد آفتاب شما “ضد کومدوژن (ضدآکنه)” باشد، به این معنی که نشان داده شده است که منافذ را مسدود نمی‌کند. اگر پوست خشکی دارید، به دنبال مرطوب‌کننده‌هایی با ضدآفتاب یا ضدآفتاب‌هایی باشید که حاوی ترکیبات آبرسان مانند هیالورونیک اسید یا سرامیدها هستند،

     امیلی اسمیت، پزشک متخصص پوست در دانشگاه میسوری می‌گوید: برای پوست‌های خیلی حساس، یک ضدآفتاب فیزیکی یا معدنی را انتخاب کنید. ضد آفتاب فیزیکی دارای اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم برای محافظت از پوست است. اسمیت می‌گوید:      این دو ماده باعث سوزش پوست یا سوزش چشم نمی‌شوند. آنها روی پوست شما می‌نشینند و مانعی را برای محافظت از پوست شما تشکیل می‌دهند.

     از طرف دیگر، کرم ضدآفتاب شیمیایی با ترکیباتی مانند آووبنزون و اکسی بنزون ساخته شده است که اشعه ماوراء بنفش را جذب می‌کند تا از نفوذ آنها به پوست شما جلوگیری کند. اگر پوست شما مستعد حساسیت می‌باشد، گاهی اوقات می‌توانند باعث تحریک شوند، اما استفاده از آنها آسان‌تر است. دیوید فیلکه، پزشک متخصص پوست میسوری، خاطر نشان می‌کند: «ضدآفتاب‌های شیمیایی گاهی اوقات راحت‌تر به پوست مالیده می‌شوند و باقی‌مانده سفید کمتری باقی می‌گذارند».

بهترین نوع ضد آفتاب چیست؟

اسپری، لوسیون، استیک یا ژل؟

    نوع کرم ضدآفتابی که شما استفاده می‌کنید (لوسیون، استیک، اسپری یا موارد دیگر)، همه به ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. زایشنر می‌گوید: «ضدآفتاب‌ها در قالب کرم‌ها، لوسیون‌ها، ژل‌ها، اسپری‌ها، استیک‌ها و بسیاری فرمول‌های منحصربه‌فرد دیگر عرضه می‌شوند. بهترین ضد آفتاب در نهایت همانی است که با پوست شما سازگار باشد.

     البته استفاده از ضد آفتاب فقط در صورتی موثر است که از آن به درستی استفاده کنید. باید مقدار لازمی از ضد آفتاب را به تمامی سطح پوستی که در معرض نور خورشید است بمالید و به یاد داشته باشید که هر دو ساعت یا بلافاصله پس از تعریق شدید یا شنا دوباره آن را تجدید کنید.

     کرم ضدآفتاب را روی دستان خود اسپری کنید و با انگشتان خود روی صورت بمالید تا یکنواخت‌تر اعمال شود.

     ضد آفتاب پیکسل برای پوست‌های مستعد آکنه بسیار مناسب می‌باشد و حاوی یک مسدود کننده فیزیکی اکسید روی می‌باشد. همچنین نیاسینامید موجود در فرمول ساخت آن مناسب برای پوست‌های حساس می‌باشد و از قرمزی و سوزش جلوگیری می کند.

     ضد آفتاب پیکسل در دنیای واقعی مورد مطالعه قرار گرفته و نشان داده است که در مقایسه با ضدآفتاب هایی با سطوح SPF برابر در پیشگیری از آفتاب سوختگی مؤثرتر است. چون اکثر ما آن‌طور که باید از کرم ضدآفتاب استفاده نمی‌کنیم و استفاده از آن را در طول روز تکرار نمی کنیم یا به اندازه‌ای که روی تیوب نوشته شده است مصرف نمی‌کنیم. بنابراین انتخاب بالاترین سطح SPF ممکن شما را به محافظت کافی نزدیکتر می کند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط