مقالات آموزشی

درمان حرفه‌ای پوست چرب

درمان پوست چرب

درمان حرفه‌ای پوست چرب

اگر پوست چرب به خودمراقبتی پاسخ نمی‌دهد، به متخصص پوست مراجعه کنید تا در مورد درمان‌های احتمالی صحبت کنید. گزینه‌های درمان حرفه‌ای پوست چرب عبارتند از:

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش کم تهاجمی است که به آرامی سلول‌های مرده پوست صورت از جمله بینی را لایه برداری می‌کند. این می‌تواند ظاهر زخم‌ها و چین و چروک‌ها را بهبود بخشد و تولید چربی را تحت کنترل نگه دارد.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی یک روش بازسازی پوست است که لایه بالایی پوست مرده را از روی صورت شما بلند می‌کند. می‌تواند چین و چروک، تغییر رنگ پوست و جای زخم را کاهش دهد و علائم آکنه و چربی را بهبود بخشد.

 

کرم‌های تجویزی متخصص پوست همچنین می‌تواند کرمی را برای کاهش ظاهر منافذ پوست و به حداقل رساندن تولید چربی تجویز کند. اگر پوست چرب ناشی از هورمون‌ها دارید، یک قرص ضد بارداری با دوز پایین ممکن است به تثبیت تولید چربی کمک کند.

 

جلوگیری از پوست چرب بینی

در اینجا چند نکته برای جلوگیری از تولید سبوم اضافی در صورت وجود دارد:

  • هر روز صورت خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید. چند بار در هفته از ماسک خاک رس استفاده کنید.
  • بعد از شستن صورت از مرطوب کننده و تونر استفاده کنید تا آبرسانی بیشتری داشته باشد و ظاهر منافذ را به حداقل برساند.
  • آرایش سنگین نداشته باشید و قبل از خواب آرایش را پاک کنید.
  • آرایش بدون روغن را انتخاب کنید که روغن اضافی به صورت شما اضافه نکند.
  • برای از بین بردن سلول های مرده پوست و جلوگیری از خشکی پوست خود را لایه برداری کنید.
  • از محصولات مراقبت از پوست خشن و معطر که رطوبت طبیعی صورت را از بین می برند، خودداری کنید.
  • مصرف غذاهای تند را محدود کنید.
  • صورت خود را لمس نکنید این می‌تواند روغن را از دستان شما به صورت شما پخش کند.

 

چه چیزی باعث می‌شود بینی شما چرب شود؟

عوامل مختلفی در ایجاد بیش فعالی غده سباسه نقش دارند:

 

هوای گرم و مرطوب برای برخی افراد محرک است. به نظر می‌رسد پوست در این شرایط سبوم بیشتری تولید می‌کند که استفاده از ضدآفتاب توصیه می‌شود.

هورمون‌ها می‌توانند به یک غده فعال کمک کنند. مردان نسبت به زنان سطح تستوسترون بالاتری دارند و پوست چرب‌تری دارند. برخی از زنان نیز در حوالی زمان تخمک گذاری متوجه افزایش سبوم می‌شوند.

روال فعلی مراقبت از پوست شما نیز می‌تواند باعث چرب شدن بینی شود. اگر به اندازه کافی مرطوب نباشد، پوست شما ممکن است کم آب شود و باعث شود بینی شما چربی بیشتری تولید کند.

پاکسازی بیش از حد عامل دیگری است زیرا می‌تواند روغن‌های طبیعی صورت شما را از بین ببرد، همانطور که شستن صورت با آب بسیار داغ نیز انجام می‌شود.

 

گاهی اوقات علت چرب شدن پوست بینی به دلیل عوامل محیطی نیست، بلکه ژنتیک است. اگر منافذ بزرگتری را به ارث برده اید، می‌توانید انتظار داشته باشید که سبوم بیشتری روی بینی خود داشته باشید. حتی اگر مستعد ابتلا به بینی چرب هستید، این نکات ساده می‌تواند به کاهش تولید سبوم و خلاص شدن از شر ظاهری چرب کمک کند. نکته کلیدی درک علم پشت بینی چرب و شناخت محرک‌های فردی شما است.

 

سبوم تمایل دارد از طریق منافذ اطراف فولیکول‌های مو به سطح بالا برود. سبوم به روان سازی و محافظت از پوست شما کمک می‌کند و اساسا آن را ضد آب می‌کند.

هنگامی که غدد شما فقط مقدار مناسبی سبوم تولید می‌کنند، پوست شما سالم به نظر می‌رسد، اما براق نیست. سبوم بسیار کم می‌تواند منجر به خشکی و ترک خوردن پوست شود. سبوم بیش از حد در فولیکول می‌تواند باعث ایجاد یک پلاگ سفت شده شود که می‌تواند منجر به اشکال مختلف آکنه شود.

 

پلاگین سبوم چیست؟

یک پلاگ می‌تواند به دلیل تولید بیش از حد سبوم یا سلول‌های مرده پوستی باشد که مانع از رسیدن سبوم به سطح می‌شود. یک پلاگ سبوم می‌تواند مانند یک برآمدگی کوچک در زیر سطح پوست به نظر برسد یا ممکن است مانند یک دانه شن از طریق پوست بیرون بزند.

بازگشت به لیست