مقالات آموزشی

هایپرپیگمانتاسیون چیست؟

هایپرپیگمانتاسیون

هایپرپیگمانتاسیون چیست؟

     هایپرپیگمانتاسیون لزوماً یک بیماری نیست، بلکه اصطلاحی است که پوستی که تیره تر به نظر می رسد را توصیف می کند و می‌تواند به شکل لکه‌های کوچک یا بزرگ و یا کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

در حالی که افزایش رنگدانه معمولا مضر نیست، اما می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری دیگر باشد. با انواع هایپرپیگمانتاسیون، علل و نحوه درمان آن آشنا شوید.

انواع هایپرپیگمانتاسیون

     22 نوع هایپرپیگمانتاسیون وجود دارد که رایج ترین آنها ملاسما، لکه های خورشیدی و هایپرپیگمانتاسیون پس از آن است.

     اعتقاد بر این است که ملاسما ممکن است در دوران بارداری از تغییرات هورمونی هم ایجاد شود. هایپرپیگمانتاسیون در هر ناحیه‌ای از بدن می‌تواند ظاهرشوند، اما بیشتر روی شکم ظاهر می‌شوند. لکه‌های خورشیدی که به آن لکه‌های پوستی نیز می‌گویند بسیار شایع می‌باشند، که در اثر تماس مستقیم پوست با نورخورشید ایجاد می‌شوند. آنها با قرار گرفتن در معرض بیش از حد خورشید در طول زمان مرتبط هستند.

علائم و نشانه های هابپرپیگمنتاسیون چیست؟

     ایجاد نواحی تیره روی پوست از علائم اصلی هایپرپیگمانتاسیون هستند. لکه‌ها می‌توانند از نظر اندازه متفاوت باشند و در هر نقطه از بدن ایجاد شوند. بزرگترین عامل ایجاد خطر برای هایپرپیگمنتاسیون، قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌باشد، زیرا هر دو موقعیت باعث افزایش ملانین می‌شود. هرچه بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید، خطر افزایش رنگدانه‌های پوست بیشتر می‌شود.

علت ابتلا به هایپرپیگمانتاسیون

     یکی از علل شایع هایپرپیگمانتاسیون تولید بیش از حد ملانین است. ملانین رنگدانه ای است که به پوست رنگ می‌دهد و توسط سلول های پوستی به نام ملانوسیت تولید می‌شود. شرایط یا عوامل مختلفی می‌توانند تولید ملانین را در بدن شما افزایش دهند.

     هایپرپیگمنتاسیون نتیجه مستقیم افزایش سطح یک هورمون در بدن شما است که منجر به افزایش سنتز ملانین می‌شود. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید نیز می‌تواند باعث افزایش ملانین شود.

هایپرپیگمنتاسیون چگونه تشخیص داده و درمان می‌شود؟

     متخصص پوست می‌تواند علت هایپرپیگمانتاسیون شما را تشخیص دهد. آنها سابقه پزشکی شما را درخواست می‌کنند و یک معاینه فیزیکی برای تعیین علت انجام می‌دهند. در برخی موارد، بیوپسی پوست می‌تواند علت را محدود کند. داروهای تجویزی موضعی می‌توانند برخی از موارد هایپرپیگمانتاسیون را درمان کنند. این دارو معمولا حاوی هیدروکینون است که پوست را روشن می‌کند. استفاده از رتینوئیدهای موضعی نیز به روشن شدن لکه‌های تیره پوست کمک می‌کند. هردوی این داروها ممکن است چند ماه طول بکشد تا نواحی تیره را روشن کند.

 مراقبت در منزل شامل استفاده از ضدآفتاب نیز می‌شود. کرم ضدآفتاب تنها مهم‌ترین عامل در بهبود بیشتر علل هایپرپیگمنتاسیون است.

     یک ضد آفتاب مسدودکننده فیزیکی، ترجیحا با اکسید روی به عنوان ماده اصلی فعال حداقل SPF 30 تا 50

   استفاده روزانه از ضدآفتاب: اگر در معرض نور خورشید هستید، آن را هر 2 ساعت یک بار تجدید کنید – اگر عرق می‌کنید یا شنا می‌کنید، بیشتر از آن استفاده کنید.

     همچنین اختلالات پوستی وجود دارد که نور مرئی ممکن است در تداوم هایپرپیگمانتاسیون نقش داشته باشد، مانند ملاسما.

     در این صورت، به دنبال یک ضد آفتاب مناسب باشد، که می‌تواند نور مرئی را مسدود کند. روزانه استفاده کنید. ضدآفتاب پیکسل با در نظر گرفتن استاندارهای جهانی و استفاده از مواد اولیه با کیفیت اقدام به تولید بهترین ضدآفتاب ایرانی نموده است.

پزشک شما همچنین ممکن است بسته به علت هایپرپیگمانتاسیون، لیزر درمانی یا لایه برداری شیمیایی را برای کاهش هایپرپیگمانتاسیون پیشنهاد دهد.

چگونه از هایپرپیگمانتاسیون جلوگیری می شود؟

     همیشه نمی توان از هایپرپیگمانتاسیون جلوگیری کرد. با این حال، شما می توانید از خود محافظت کنید:

– استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30

– پوشیدن کلاه یا لباسی که جلوی نور خورشید را بگیرد

– اجتناب از نور خورشید در طول روز که شدیدترین زمان است، که معمولاً از 10 صبح تا 4 بعد از ظهر است.

– اجتناب از برخی داروها نیز ممکن است به جلوگیری از هیپرپیگمانتاسیون کمک کند.

چشم انداز هآیپرپیگمانتاسیون چیست؟

     هایپرپیگمانتاسیون به طور کلی مضر نیست و معمولاً نشانه یک بیماری پزشکی جدی نیست. در برخی موارد، نواحی تیره به خودی خود با محافظت از آفتاب خوب محو می‌شوند. در موارد دیگر، درمان جدی‌تری مورد نیاز است و هیچ تضمینی وجود ندارد که لکه‌های تیره به طور کامل محو شوند، حتی با درمان.

گزینه‌های درمانی برای هایپرپیگمانتاسیون

     هایپرپیگمانتاسیون یک اصطلاح پزشکی است که برای توصیف لکه های تیره‌تر پوست استفاده می‌شود. این لکه‌ها ناشی از تولید بیش از حد ملانین است که می‌تواند ناشی از همه چیز باشد، از اسکار، آکنه و آسیب خورشید گرفته تا نوسانات هورمونی.

اگر با هایپرپیگمانتاسیون سر و کار دارید، بدانید که تنها نیستید. هایپرپیگمانتاسیون یک بیماری شایع پوستی است و گزینه‌های درمانی مختلفی وجود دارد.

1. کرم های روشن کننده

     کرم های روشن کننده، درمان های بدون نسخه (OTC) هستند که با مواد منتخب کار می کنند تا به کاهش رنگدانه کمک کنند. بسیاری از این کرم ها در فرم های تجویزی قوی تری در دسترس هستند. آنها معمولا یک یا دو بار در روز استفاده می شوند تا به روشن شدن پوست در طول زمان کمک کنند. درمان های موضعی برای روشن شدن نیز به صورت ژل ارائه می شود.

ترکیبات رایج موجود در محصولات روشن کننده OTC عبارتند از:

هیدروکینون

– عصاره شیرین بیان

N –-استیل گلوکزامین

– ویتامین B-3 (نیاسین آمید)

– کرم‌ها یا ژل‌های روشن‌کننده برای لکه‌های صاف مانند ملاسما یا لکه‌های پیری بهتر عمل می‌کنند. آنها برای تکه‌های تغییر رنگ در اکثر انواع پوست موثر هستند.

گزینه‌های محبوب عبارتند از:

    مایع لایه‌برداری پوست FAB Skin Lab 10% AHA. این سرم روزانه از اسید مالیک برای کمک به بهبود رنگ کلی پوست و همچنین کاهش ظاهر منافذ شما استفاده می‌کند.

    پدهای اصلاح علامت ProActiv. این پدها با ترکیبی از اسیدهای گلیکولیک و سالیسیلیک، پوست شما را لایه‌برداری می‌کنند و در عین حال ظاهر اسکار آکنه را کاهش می‌دهند.

     مهم نیست که در نهایت چه درمانی را انتخاب می‌کنید، مهم است که از پوست خود در برابر آسیب بیشتر خورشید و هایپرپیگمانتاسیون محافظت کنید. استفاده از ضد‌آفتاب هر روز ضروری است. شما باید هر روز صبح از ضدآفتاب استفاده کنید – حتی زمانی که هوا ابری است و در صورت نیاز مجدداً در طول روز استفاده کنید. حتما از ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط