مقالات آموزشی

نحوه انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب

کرم ضد آفتاب مناسب

نحوه انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب

کرم ضد آفتاب مناسب چگونه از پوست محافظت می‌کند؟

     همانطور که گفته شد، انتخاب کرم ضدآفتاب مناسب می‌تواند تفاوت زیادی در مراقبت از پوست شما ایجاد کند. در بخش زیر، عواملی را که باید قبل از انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب برای خود در نظر بگیرید، فهرست کرده‌ایم.

     کرم ضدآفتاب در درجه اول با مسدود کردن و جذب اشعه ماوراء بنفش از طریق ذرات مختلف فیزیکی و شیمیایی عمل می‌کند.

در حالی که ذرات فیزیکی مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم به انعکاس اشعه ماوراء بنفش از پوست کمک می‌کنند، مواد شیمیایی موجود در کرم ضد آفتاب قبل از نفوذ به پوست با اشعه واکنش نشان می‌دهند. آنها همچنین پرتوهای خورشید را جذب می‌کنند و انرژی را به صورت گرما آزاد می‌کنند .

نحوه انتخاب کرم ضد آفتاب

چگونه کرم ضد آفتاب مناسب را انتخاب کنیم؟

     هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب، توجه به هرگونه حساسیتی که ممکن است به ترکیبات خاص، ایمنی و سمیت احتمالی آن داشته باشید، ضروری است. همچنین باید مطمئن شوید که ترکیبات موجود در کرم ضد آفتاب تعادل هورمونی شما را مختل نمی‌کند.

1. SPF (عامل محافظت از خورشید) را در نظر بگیرید

     SPF در درجه اول اندازه گیری میزان نور UVB است که کرم ضد آفتاب می‌تواند فیلتر کند. استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 15 به محافظت از شما در برابر این قرار گرفتن روزانه در برابر اشعه ماوراء بنفش کمک می‌کند. با این حال، اکثر متخصصان پوست استفاده از SPF حداقل 30 را توصیه می‌کنند زیرا حدود 97 درصد از اشعه های UVB را مسدود می‌کند (SPF15 ممکن است تنها 93 درصد از اشعه‌های UV را مسدود کند).

     اطمینان حاصل کنید که هر روز به اندازه کافی کرم ضد آفتاب را روی نواحی مختلف پوست استفاده می‌کنید. این امر به ویژه در روزهایی که احتمالاً دوره‌های طولانی را در خارج از منزل سپری می‌کنید بسیار مهم است.

2. به دنبال مواد فعال باشید

     مواد فعال موجود در ضد آفتاب را بررسی کنید. به دنبال فرمول‌هایی باشید که حاوی دی اکسید تیتانیوم، اکسید روی و آووبنزون هستند.

     اطمینان حاصل کنید که از کرم‌های ضد آفتاب حاوی ویتامین A (که معمولاً به آن رتینیل پالمیتات گفته می‌شود) اجتناب کنید. تصور می‌شود ویتامین A میزان تومورهای پوستی را افزایش می‌دهد.

3. طیف وسیع SPF را انتخاب کنید

     یک کرم ضد آفتاب با پوشش وسیع الطیف و SPF 30 تا 50 انتخاب کنید. این کرم به محافظت بهتر از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی و آسیب‌های خورشید کمک می‌کند. همچنین به جلوگیری از اشعه UVA بیشتر کمک می‌کند.

4. فرمولاسیون ضد آفتاب

     فرمول ضدآفتاب معمولاً به قدرت انعکاس اشعه یک ضد آفتاب اشاره دارد و بر تاثیر آن بر روی پوست فرد تأثیر می‌گذارد. سه فرمول ضد آفتاب رایج در بازار موجود است. اگرچه هر یک از این انواع دارای مزایای خود هستند، اما اگر درست استفاده شوند، می‌توانند محافظت در برابر آفتاب را ارائه دهند:

      – اسپری های ضدآفتاب

          اینها برای استفاده از کرم ضد آفتاب در نقاطی از بدن که دسترسی به آنها سخت است بسیار مناسب است. آنها گزینه خوبی برای افرادی هستند که موهای بدنشان زیاد است. با این حال، مطمئن شوید که اسپری را هنگام استفاده استنشاق نکنید.

      – لوسیون های ضد آفتاب

          اینها از رایج ترین و مرطوب ترین فرمولاسیون های ضد آفتاب موجود هستند. آنها در انواع مختلف برای پاسخگویی به انواع پوست موجود هستند.

      – استیک های ضد آفتاب

          اینها از جمله قابل حمل‌ترین و کمتر کثیف‌ترین گزینه‌ها هستند. می‌توانید با استفاده از آنها روی پوست خود و مالیدن آنها استفاده کنید. آنها گزینه مناسبی هستند و مخصوصا برای مسافرت مناسب هستند. کمترین احتمال نشتی را دارند.

به طور کلی تمام ضد آفتاب ها سه سال ماندگاری دارند. برای بهترین نتیجه آنها را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

5. میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید را در نظر بگیرید

یکی از فاکتورهای ضروری دیگری که در انتخاب کرم ضدآفتاب باید در نظر داشت میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. به عنوان مثال، باید در نظر بگیرید که چه مدت در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، چقدر خورشید قوی است و چه فعالیت‌هایی را در زمان قرار گرفتن در معرض خورشید انجام خواهید داد.

به طور معمول، قدرت خورشید بر روی شاخص فرابنفش (UV) اندازه گیری می‌شود که از 1 (کم) تا 11+ (افراطی) متغیر است. این اشعه ماوراء بنفش از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر قوی‌ترین است، و زمانی که شاخص UV در 8 یا بالاتر باشد، پوست محافظت نشده ما می‌تواند در 15 دقیقه یا کمتر بسوزد. بر اساس میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب، در اینجا چیزی است که باید به عنوان ضدآفتاب خود انتخاب کنید:

در فضای باز: اگر برای مدت طولانی (دو ساعت یا بیشتر) در خارج از منزل هستید، بسته به رنگ پوستتان، از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.

ورزش/شنا: اگر برای ورزش در فضای باز یا در آب می‌روید، بهتر است یک ضد آفتاب ضد عرق یا ضد آب انتخاب کنید. بسته به رنگ پوستتان از SPF30 یا بالاتر استفاده کنید و هر 40 تا 60 دقیقه یکبار آن را تجدید کنید.

هر روز: در روزهای معمولی که در آفتاب و سایه هستید، حتما از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 15 استفاده کنید.

به غیر از انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب، چند قدم دیگر وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از پوست خود در برابر آسیب‌های خورشید انجام دهید. برخی از آنها به شرح زیر است.

راه های دیگر برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید

1. قرار گرفتن در معرض نور خورشید را محدود کنید

     وقتی بیرون می‌روید، سعی کنید قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید را با جستجوی سایه محدود کنید.

2. پوشاندن

     لباس مناسب همراه با کلاه لبه پهن بپوشید تا تا حد امکان از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. با عینک آفتابی که اشعه‌های مضر را منحرف می‌کند از چشمان خود محافظت کنید.

3. چتر همراه خود داشته باشین

     اگر نیاز دارید زیر نور خورشید پیاده روی کنید، بهتر است یک چتر همراه داشته باشید تا به خوبی محافظت شود.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط