مقالات آموزشی

میزان SPF چیست؟

میزان SPF

میزان SPF واقعی به چه معناست؟

در همه فصل‌ها استفاده از ضدآفتاب ضروری می‌باشد دیگر وقت آن است که به سراغ کرم‌های ضد آفتاب با حداقل میزان SPF 30 بروید. برای اکثر مردم، استفاده از ضدآفتاب با بالاترین SPFاهمیت بیشتری دارد. اما این اعداد و میزان SPF واقعاً به چه معنا هستند؟

میزان SPF چیست؟

SPF مخفف عبارت Sun Protection Factor است به معنی فاکتورهای محافظت در برابر آفتاب و عدد کنار آن نشان می دهد که کرم ضد آفتاب چقدر از پوست در برابر آفتاب سوختگی محافظت می‌کند. این نشان‌دهنده مدت زمانی نیست که می‌توانید زیر نور خورشید بمانید، بلکه نشان می‌دهد که پوست برنزه نشده با استفاده از ضدآفتاب در مقایسه با مدت زمانی که طول می‌کشد قرمز شود چقدر می تواند در معرض نور خورشید قرار بگیرد تا قرمز شود.

میزان SPF چیست؟

برای تعیین میزان SPF یک ضد آفتاب، آزمایش‌های آزمایشگاهی بر روی پوست برنزه نشده داوطلبان انسان انجام می‌شود. کرم ضد آفتاب به طور آزادانه روی پوست اعمال می‌شود و سپس از طریق لامپ‌های UV در معرض نور خورشید شبیه سازی شده قرار می‌گیرد. اندازه‌گیری می‌شود که چه مدت طول می‌کشد تا پوست هنگام پوشاندن با ضدآفتاب حداقل سوختگی داشته باشد و چه مدت طول می‌کشد تا همان حداقل قرمزی را بدون آن ایجاد کند.

آزمایش‌های آزمایشگاهی بر روی پوست برنزه نشده داوطلبان انسان انجام می‌شود.

برای بدست آوردن عدد SPF از یک فرمول ساده استفاده می شود. تعداد ثانیه هایی که طول می کشد تا یک لکه از پوست زمانی که با ضد آفتاب پوشانده می‌شود، کمی قرمز شود، بر تعداد ثانیه هایی که طول می کشد تا زمانی که ضد آفتاب استفاده نمی‌شود، کمی قرمز شود، تقسیم می‌شود. بگویید 300 ثانیه طول کشید تا پوست با ضد آفتاب بسوزد و 10 ثانیه بدون آن بسوزد. 300 بر 10 تقسیم می شود که 30 می شود. پس SPF 30 می‌باشد.

بر اساس قوانین فعلی، کرم‌های ضدآفتاب باید دارای SPF به طور قابل توجهی بالاتر از 50 باشند تا در رده‌بندی 50+ قرار گیرند (به این معنی است که امتیاز «حداقل» مقدار داده شده است). کرم ضد آفتاب برای سازگاری باید SPF 50 یا بیشتر داشته باشد.

در حالی که آزمایش‌های فوق در تعیین SPF یک ضد آفتاب بسیار مناسب می‌باشد، اما فقط نشان می‌دهد که کرم ضد آفتاب چقدر از پوست در برابر اشعه UVB محافظت می‌کند، نه UVA با نفوذ عمیق‌تر. اگر می خواهید در برابر هر دو اشعه از پوستتان محافظت کنید، باید بررسی کنید که کرم ضد آفتاب شما «طیف وسیع» باشد. ضدآفتاب‌هایی که روی برچسب آن‌ها چنین است، تحت آزمایشات آزمایشگاهی بیشتری قرار گرفته‌اند. روش معمول، روشی است که به عنوان تیره شدن رنگدانه پایدار (PPD) شناخته می‌شود، اما روش شناخته شده جهانی برای اندازه گیری حفاظت از پوست در برابر UVA وجود ندارد.

چند نکته دیگر وجود دارد که در مورد SPF یک ضد آفتاب خوب است بدانید. اولین مورد این است که مقداری اشعه ماوراء بنفش همیشه می‌تواند به پوست برسد، مهم نیست که SPF چقدر بالا باشد. هیچ کرم ضدآفتابی هرگز نمی‌تواند از آفتاب سوختگی و آسیب‌های پوستی مرتبط با آن را به طور کامل جلوگیری کند. کرم ضد آفتاب تنها بخشی از محافظت موثر در برابر آفتاب است و نه یک دفاع خط مقدم.

مورد دوم این است که SPF با آزمایش‌هایی مشخص می‌شود که در آن مقدار زیادی ضد آفتاب استفاده می‌شود. این بدان معناست که برای دستیابی به محافظتی که روی برچسب نشان داده شده است، باید از کرم ضد آفتاب به اندازه کافی استفاده کنید و بسیاری از مردم این کار را نمی‌کنند. همچنین باید هر دو ساعت یکبار ضد آفتاب را تجدید کنید، زیرا ممکن است از طریق تعریق یا برخورد با لباس از بین برود.

در نهایت، قبل از استفاده از هر ضدآفتاب، حتماً تاریخ «استفاده تا» یا «انقضا» آن را بررسی کنید. اگر تاریخ مصرف گذشته باشد، ممکن است برخی از مواد فعال شکسته شده باشند و ضد آفتاب نیز به خوبی از پوست محافظت نکند. و فراموش نکنید که اگر کرم غلیظی نیست قبل از استفاده آن را تکان دهید.

یک ضد آفتاب با SPF 30 که به درستی استفاده شود، محافظت بهتری نسبت به ضد آفتاب SPF 50+ دارد که به مقدار کم استفاده شود.

همه اینها به این معنی است که SPF یک ضد آفتاب بیشتر نشان دهنده میزان محافظت از پوست شما می‌باشد، نه تضمینی برای پوشش آهنی.

کرم ضد آفتاب باید تنها بخشی از روتین تابستانی شما باشد. شما همچنین باید یک پیراهن را بپوشید، کلاه لبه دار بر سر بگذارید و به دنبال سایه باشید.

ضدآفتاب پیکسل با SPF 50 بهترین محافظ برای پوست شما در برابر اشعه های UVB و UVA می‌باشد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط