مقالات آموزشی

محافظت از پوست با ضدآفتاب

How does sunscreen protect skin

محافظت از پوست با ضدآفتاب 

     نور طبیعی خورشید شامل فوتون های فرابنفش (UV) است. این فوتون‌ها از نظر طول موج کوتاه‌تر و انرژی بیشتری نسبت به نور مرئی دارند. از آنجا که آنها خارج از طیف مرئی قرار می‌گیرند، چشم انسان نمی‌تواند آنها را درک کند. با این حال، وقتی صحبت از قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌شود، چیزی که نمی‌توانید ببینید به شما آسیب می‌رساند و محافظت از پوست با ضدآفتاب اهمیت می‌یابد.

    هنگامی که این فوتون‌های پرانرژی به پوست شما برخورد می‌کنند، رادیکال‌های آزاد تولید می‌کنند و همچنین می‌توانند مستقیما به DNA شما آسیب برسانند. در کوتاه مدت، این آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش می‌تواند باعث سوختگی دردناک شود. در طولانی مدت باعث پیری زودرس پوست و همچنین میلیون‌ها مورد جدید سرطان پوست در سال می‌شود.

محافظت از پوست با ضدآفتاب 

محافظت از پوست با ضدآفتاب 

     اشعه ماوراء بنفش که ما در اینجا در سطح زمین در معرض آن هستیم از فوتون‌های UVB و UVA تشکیل شده است. اشعه‌های UVB با طول موج کوتاه‌تر به عمق پوست نفوذ نمی‌کنند. آنها آسیب قابل توجهی به DNA وارد می‌کنند و علت اصلی آفتاب سوختگی و سرطان پوست هستند. پرتوهای UVA با طول موج بیشتر به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ می‌کنند، جایی که رادیکال‌های آزاد تولید می‌کنند. قرار گرفتن در معرض UVA با پیری زودرس پوست و مشکلات ایمنی مرتبط است.

     یک محصول ضدآفتاب مانند یک جلیقه ضد‌گلوله بسیار نازک باعث محافظت از پوست می‌شود و فوتون‌های UV را قبل از رسیدن به پوست و آسیب رساندن آنها متوقف می کند. حاوی مولکول های ضد آفتاب آلی است که UV را جذب می‌کند و رنگدانه‌های معدنی که UV را جذب، پراکنده و منعکس می‌کنند. برای ارائه سطح بالایی از محافظت، یک محصول ضدآفتاب باید دارای مقادیر کافی از این عوامل محافظتی باشد و باید آنها را به‌طور بهینه بر روی قله‌ها و دره‌های پوست پخش کند.

     عبارت SPF که روی برچسب های ضد آفتاب دیده می شود مخفف عبارت Sun Protection Factor است، اما در واقع یک فاکتور محافظتی در برابر آفتاب سوختگی است. محصولات با SPF بالاتر اجازه می دهند تا فوتون های کمتری که باعث آفتاب سوختگی می شوند به پوست برخورد کنند. به زبان ساده، می‌توانید یک ضدآفتاب با SPF 10 را به‌عنوان 10 فوتون از هر 100 فوتون به پوست و یک محصول با SPF 20 به عنوان تنها 5 فوتون از هر 100 فوتون به پوست دسترسی پیدا کنید.

     از آنجایی که آفتاب سوختگی در درجه اول یک اثر UVB است، این امکان وجود دارد که یک محصول ضدآفتاب SPF بالایی داشته باشد در حالی که اجازه می‌دهد درصد قابل توجهی از فوتون‌های UVA وارد شده به پوست برسد. برای ارائه حفاظت گسترده طیف واقعی، محصولات باید بخش قابل توجهی از فوتون‌های UVA را نیز مسدود کنند. محافظت از پوست با ضدآفتاب با طیف گسترده جهت جلوگیری از آسیب های اشعه های خورشید مورد اهمیت می باشد، این مستلزم آن است که محصولات حاوی سطوح قابل توجهی از اکسید روی، آووبنزون ​​یا دی اکسید تیتانیوم باشند.

     در مورد تخت‌های برنزه، خروجی UV از بستری به تخت دیگر متفاوت است، اما به طور کلی حاوی UVB کمتر و UVA بیشتری نسبت به نور طبیعی خورشید است. این منجر به آفتاب سوختگی کمتر و برنزه شدن بیشتر می‌شود. با این حال، در درازمدت، اشعه‌های UVA روی پوست تأثیر می‌گذارند. بنابراین، تخت‌های برنزه کننده یک گزینه برنزه‌کننده ایمن نیستند.

نحوه استفاده و محافظت از پوست با ضدآفتاب

حتی زمانی که افراد از ضد آفتاب استفاده می کنند، اغلب از آن به اندازه کافی استفاده نمی کنند یا آن را به درستی استفاده نمی کنند. این میزان مفید بودن آن را محدود می کند. این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

کرم ضد آفتاب را به تمام قسمت‌هایی از پوست که با لباس پوشانده نمی‌شود، بمالید.

از حداقل 1 اونس کرم ضد آفتاب (به اندازه کافی برای پر کردن یک لیوان شات) برای پوشاندن نواحی در معرض آفتاب استفاده کنید. یک اونس باید تمام بدن را بپوشاند. اما ممکن است لازم باشد مقدار آن را بسته به اندازه بدن و موهای بدن خود تنظیم کنید.

کرم ضد آفتاب را حدود 15 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن روی پوست خشک بمالید. این به آن زمان می‌دهد تا جذب شود.

برای محافظت از پوست با ضدآفتاب، حداقل هر 2 ساعت یا بیشتر بعد از شنا یا تعریق دوباره استفاده کنید.

با استفاده از بالم لب یا رژ لب حاوی کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر از لب های خود محافظت کنید.

کرم‌های ضدآفتاب پیکسل بهترین محافظ پوست در برابر اشعه‌های UV می‌باشد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط