مقالات آموزشی

علت چربی پوست چیست؟

علت چربی پوست چیست؟

علت چربی پوست چیست؟

علت چربی پوست، نتیجه تولید بیش از حد سبوم از غدد چربی است. این غدد در زیر سطح پوست قرار دارند.

علت چربی پوست

سبوم چیست؟

درست در زیر سطح پوست، در بیشتر قسمت‌های بدن، غدد چربی کوچکی قرار دارند که ماده‌ای روغنی به نام سبوم تولید می‌کنند. سبوم خیلی بد نیست زیرا به محافظت و مرطوب کردن پوست شما کمک می‌کند و موهای شما را درخشان و سالم نگه می‌دارد.

با این حال، سبوم بیش از حد ممکن است منجر به چربی پوست شود که می‌تواند باعث مسدود شدن منافذ و آکنه شود. ژنتیک، تغییرات هورمونی یا حتی استرس ممکن است تولید سبوم را افزایش دهد. صورت، گردن، شانه‌ها، سینه و پشت شما بیشتر از سایر قسمت‌های بدن حاوی غدد چربی هستند. کف دست‌ها و کف پاها حاوی غدد سباسه اندکی هستند.

 

سبوم تمایل دارد از طریق منافذ اطراف فولیکول‌های مو به سطح بالا برود. سبوم به روان‌سازی و محافظت از پوست شما کمک می‌کند و اساسا آن را ضدآب می‌کند.

 

هنگامی که غدد شما فقط مقدار مناسبی سبوم تولید می‌کنند، پوست شما سالم به نظر می‌رسد، اما براق نیست. سبوم بسیار کم می‌تواند منجر به خشکی و ترک خوردن پوست شود. سبوم بیش از حد در فولیکول می‌تواند باعث ایجاد یک پلاگ سفت شده شود که می‌تواند منجر به اشکال مختلف آکنه شود.

 

پلاگین سبوم چیست؟

یک پلاگ می‌تواند به دلیل تولید بیش از حد سبوم یا سلول‌های مرده پوستی باشد که مانع از رسیدن سبوم به سطح می‌شود. یک پلاگ سبوم می‌تواند مانند یک برآمدگی کوچک در زیر سطح پوست به نظر برسد یا ممکن است مانند یک دانه شن از طریق پوست بیرون بزند.

 

هنگامی که یک پلاگ سبوم تشکیل می‌شود، باکتری‌هایی که به طور معمول بی‌ضرر روی سطح پوست شما زندگی می‌کنند می‌توانند در داخل فولیکول شروع به رشد کنند. التهاب به دنبال آن ایجاد می‌شود.

 

سبوم معمولاً روی پیشانی و چانه ایجاد می‌شود

 

پلاگ‌ها همچنین می‌توانند روی بازوها، قسمت بالایی پشت یا تقریباً در هر جایی که فولیکول‌های مو دارید ظاهر شوند. شاخه‌های سبوم پیش ساز جوش‌های سرسیاه و سرسفید هستند.

 

 

انواع دوشاخه

در اینجا رایج ترین انواع پلاگین‌های پوستی آورده شده است:

 

جوش های سر سیاه

هنگامی که یک پلاک سبوم فقط تا حدی فولیکول مو را مسدود می‌کند، به عنوان جوش سر سیاه یا کومدو شناخته می‌شود. علت اینکه جوش‌ها سیاه به نظر می‌رسد این است که هوا رنگ سبوم شما را تغییر می‌دهد.

 

سرسفیدها

اگر یک پلاک سبوم فولیکول مو را به طور کامل مسدود کند، به عنوان سرسفید شناخته می‌شود. پلاگین زیر پوست باقی می‌ماند، اما یک برآمدگی سفید ایجاد می‌کند.

 

پلاگین کراتینه

پلاگین‌های کراتینه می‌توانند در ابتدا شبیه به شاخه‌های سبوم به نظر برسند. با این حال، این عارضه پوستی به طور متفاوتی ایجاد می‌شود و تمایل به ایجاد تکه‌هایی از پوست برآمده دارد.

 

کراتین که فولیکول‌های مو را می‌پوشاند، نوعی پروتئین است که به محافظت از پوست در برابر عفونت کمک می‌کند. مشخص نیست که چرا ایجاد می‌شود و یک پلاگین تشکیل می‌دهد، اگرچه ممکن است یک جزء ژنتیکی وجود داشته باشد.

 

انواع دیگر آکنه

هنگامی که یک پلاگ سبوم ملتهب می‌شود، یک پاپول می‌تواند تشکیل شود. این یک برآمدگی صورتی کوچک روی پوست است که می تواند در لمس حساس باشد.

 

یک پاپول می‌تواند به ضایعه‌ای پر از چرک به نام پوسچول یا جوش تبدیل شود. جوش‌ها معمولا پایه قرمز دارند. یک پوسچول دردناک بزرگتر کیست نامیده می‌شود و نیاز به مراقبت یک متخصص پوست دارد، پزشکی که در سلامت پوست تخصص دارد.

 

هنگامی که سبوم در داخل غده چربی جمع می‌شود، غده می‌تواند منبسط شود و باعث ایجاد یک برآمدگی کوچک و براق روی پوست شود. این هیپرپلازی سباسه نامیده می‌شود و اغلب در صورت رخ می‌دهد. بر خلاف سایر انواع آکنه که عمدتاً نوجوانان و جوانان را تحت تأثیر قرار می‌دهند، هیپرپلازی سباسه در بزرگسالان شایع‌تر است.‌

در صورت استفاده از محصولات مراقبت پوستی، شوینده‌ها و انواع ضدآفتاب به شما پیشنهاد می‌گردد از محصولات پوستی فاقد چربی و پارابن که به کنترل میزان چربی صورت شما کمک می‌کنند استفاده کنید.‌

ضدآفتاب پیکسل با داشتن نیاسینامید اسید به درمان جوش‌های ناشی از چربی صورت به شما کمک می‌کند تا پوست زیبایی داشته باشید.

بازگشت به لیست