مقالات آموزشی

ضد آفتاب سرطان‌زا می‌باشد؟

آیا ضد آفتاب سرطان‌زا می‌باشد؟

آیا کرم ضد آفتاب سرطان‌زا می‌باشد؟

طبق گزارش‌ها، سطوح بالای بنزن، یک ماده شیمیایی سرطان‌زا، در چندین کرم ضدآفتاب یافت شده است که این سوال را به وجود می‌آورد که آیا کرم ضدآفتاب سرطان‌زا می‌باشد و می‌تواند بیشتر از اینکه مفید باشد مضر باشد؟

 

بنزن چیست؟

بنزن یک ماده شیمیایی است که در دمای اتاق مایعی بی رنگ یا زرد روشن است. بوی شیرینی دارد و بسیار قابل اشتعال است.

بنزن خیلی سریع در هوا تبخیر می شود. بخار آن از هوا سنگین تر است و ممکن است در مناطق کم ارتفاع فرو رود.

بنزن فقط کمی در آب حل می شود و روی آب شناور می شود.

برای تست ضدآفتاب های پیکسل مقداری را در آب حل کنید و هم بزنید. ضدآفتاب پیکسل کاملا در آب حل می‌شود و این نشان دهنده این است که فاقد بنزن می‌باشد.

بنزن در کجا یافت می شود و چگونه از آن استفاده می‌شود

بنزن هم از فرآیندهای طبیعی و هم از فعالیت‌های انسانی تشکیل می‌شود.
منابع طبیعی بنزن شامل آتشفشان‌ها و آتش‌سوزی‌های جنگلی است. بنزن همچنین بخشی طبیعی از نفت خام، بنزین و دود سیگار است.
بنزن به طور گسترده در ایالات متحده استفاده می‌شود. از نظر حجم تولید در 20 ماده شیمیایی برتر قرار دارد.
برخی از صنایع از بنزن برای ساخت مواد شیمیایی دیگر استفاده می‌کنند که برای ساخت پلاستیک، رزین و نایلون و الیاف مصنوعی استفاده می‌شود. از بنزن برای ساخت برخی از انواع روان کننده‌ها، لاستیک‌ها، رنگ‌ها، مواد شوینده، داروها و آفت کش‌ها نیز استفاده می‌شود.

توجه به این نکته مهم است که این نتایج از یک مطالعه (Valisure) است که هنوز تایید نشده است. به طرز عجیبی، طی این آزمایش بنزن را در لوله‌های آزمایش خالی (بدون ضد آفتاب) شناسایی کردند، که باعث می‌شود برخی این سوال را بپرسند که آیا روش‌های آزمایش به سطوح شناسایی‌شده کمک می‌کند یا خیر.

 

سم شناسان خاطرنشان می‌کنند که حتی اگر بدترین ضدآفتاب را برای کل بدن خود استفاده کنید، کمتر از نیمی از میزان بنزنی که در هوای عادی شهر در روز تنفس می‌کنید، در معرض قرار خواهید داشت. بنزن نیز بسیار ناپایدار است، بنابراین مشخص نیست چه مقدار از طریق پوست جذب می‌شود.

 

اجازه ندهید این مطالعه شما را متقاعد کند که به طور کلی ضد آفتاب را کنار بگذارید. اگرچه بنزن یک خطر بالقوه است، اما در مقایسه با خطر واقعی و شناخته شده اشعه ماوراء بنفش رنگ پریده است. در عوض، وقت بگذارید و بررسی کنید که کرم ضد آفتاب مورد نظر شما در لیست محصولات آلوده نیست.

 

به گفته جاشوا مامن، جراح ملانوما در نبراسکا، استفاده منظم از ضدآفتاب می تواند تفاوت واقعی در خطر ابتلا به سرطان پوست در طول زندگی شما ایجاد کند، به خصوص برای جوانان. جلوگیری از ظهور یک سرطان مطمئناً بهتر از درمان سرطان پس از ابتلا به آن است.

 

چگونه از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنیم:

 

لیست Valisure را بررسی کنید تا مطمئن شوید کرم ضد آفتاب شما فاقد بنزن است

کرم ضد آفتاب با طیف وسیعی را انتخاب کنید که در برابر آب مقاوم باشد و دارای فاکتور محافظت در برابر آفتاب 30 یا بالاتر باشد.

با اطمینان از اینکه کرم ضد آفتاب شما حاوی دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی است از مواد شیمیایی غیر ضروری اجتناب کنید.

در تمام طول سال از ضد آفتاب استفاده کنید

کرم ضدآفتاب را به تمام نواحی در معرض (از جمله صورت، گوش‌ها و لب‌ها) 15 دقیقه قبل از بیرون رفتن بمالید و در صورت نیاز در طول روز، حداقل هر دو ساعت یکبار استفاده کنید.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بین ساعات اوج 10 صبح تا 2 بعد از ظهر خودداری کنید. زمانی که پرتوهای خورشید قوی‌ترین هستند

از لباس‌های سبک و محافظ مانند آستین بلند و شلوار بلند، کلاه لبه پهن و عینک آفتابی استفاده کنید.

بازگشت به لیست