مقالات آموزشی

تفاوت ضدآفتاب و ضدآفتاب دور چشم

تفاوت ضدآفتاب و ضدآفتاب دور چشم

حقایقی در مورد ضدآفتاب و ضدآفتاب دور چشم

برچسب گذاری محصول

قوانین محصولات محافظت از نور، از جمله ضد آفتاب و ضدآفتاب دور چشم، در هر کشور متفاوت است. به همین دلیل، برچسب زدن ضد آفتاب و امتیاز حفاظتی نیز متفاوت است. در ایالات متحده، محصولات ضد آفتاب توسط FDA تنظیم می‌شوند، که انتظار می‌رود در اواخر سال جاری دسته‌بندی‌های برچسب‌گذاری جدیدی را منتشر کند.

ضدآفتاب دور چشم پیکسل با spf35

ضدآفتاب دور چشم پیکسل با محافظت از پوست شما از پیری پوست جلوگیری میکند

فاکتور حفاظت از خورشید (SPF) انتقال UV-B را اندازه گیری می‌کند. این نسبت میزان اشعه UV مورد نیاز برای سوزاندن پوست محافظت شده به پوست محافظت نشده است. SPF 30 به این معنی است که سوزاندن پوست محافظت شده در مقایسه با پوست محافظت نشده 30 برابر بیشتر طول می کشد. SPF15 93% از UV-B، SPF30 97% و SPF50 98% محافظت می‌کند.

مراقب محصولات با SPF بالا مثلاً SPF 100 باشید، زیرا اغلب از نظر آماری محافظت بیشتری نسبت به محصولات با مقادیر SPF  پایین‌تر ارائه نمی‌دهند و همیشه دارای مشخصات مواد شیمیایی قابل توجهی هستند.

 

تیره شدن رنگدانه پایدار (PPD) آزمایشی است که عمدتاً در آسیا و اروپا برای اندازه گیری UV-A استفاده می شود. این معیار نشان می‌دهد که چه مقدار تیره شدن (برنزه شدن) مداوم پوست توسط UV-A ایجاد می شود. رتبه بندی PPD از 0 تا 16+ متغیر است. PPD 10 به این معنی است که برنزه شدن پوست محافظت شده در مقایسه با پوست محافظت نشده حدود 10 برابر بیشتر طول می‌کشد. هرچه عدد PPD بیشتر باشد، ظاهراً محصول محافظت بیشتری از UV-A ارائه می‌دهد.

 

درجه حفاظت از اشعه UV-A (PA) یک سیستم رتبه‌بندی است که در ژاپن ایجاد شده و از روش PPD اقتباس شده است.

 

PPD 2-4 = PA+ محافظت  UV-A

PPD 4-8 = PA++ محافظت متوسط  UV-A

PPD 8-16 = PA+++ محافظت بالای  UV-A

PPD 16+ = PA++++ محافظت بسیار بالا در برابر  UV-A

طیف گسترده، که درجه حفاظت محصول در برابر UV-A را توصیف می‌کند، برچسبی است که عمدتاً بر روی بسته بندی استفاده می‌شود. حفاظت واقعی در برابر UV-A در این دسته مبهم است، اما نشان‌دهنده سطحی از پوشش UV-A است. برای اینکه یک محصول به درجه بندی “طیف گسترده” دست یابد، باید 90٪ از کل نور UV را در طول موج‌های زیر 370 نانومتر جذب کند.

 

مواد شیمیایی در مقابل مواد معدنی

 

هر دو دسته شیمیایی و معدنی ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کنند، اما هر کدام مکانیسم اثر متفاوتی دارند. ضدآفتاب های شیمیایی (ارگانیک) با اجازه دادن به نور UV به پوست نفوذ می‌کنند. هنگامی که نور وارد می شود، با مواد شیمیایی واکنش می دهد و واکنشی ایجاد می‌کند که نور UV را به گرما تبدیل می‌کند و سپس از پوست دفع می‌شود.

در مقابل، کرم‌های ضد آفتاب معدنی (که غیرآلی یا فیزیکی نیز نامیده می‌شوند) حاوی موادی هستند که روی سطح پوست قرار می‌گیرند تا اشعه‌های فرابنفش را منحرف یا پراکنده کنند، بنابراین اشعه ماوراء بنفش به آن نفوذ نمی‌کند. مواد معدنی رایج ضد آفتاب شامل اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم است. اکسید روی در برابر اشعه UV-A محافظت بیشتری دارد، در حالی که دی اکسید تیتانیوم در برابر نور UV-B محافظت می‌کند.

 

مواد لازم

خواندن ترکیبات فعال و غیرفعال محصولات ضد آفتاب بسیار مهم است. همان مواد نگهدارنده و موادی که برای سلامت چشم در محصولات مراقبت از پوست و آرایش مضر هستند، اغلب در کرم‌های ضد آفتاب نیز وجود دارند. شما نمی‌خواهید یک محصول ضد آفتاب را برای استفاده از پلک توصیه کنید که منجر به بیماری خشکی چشم، اختلال در سطح چشم، درماتیت یا اختلال عملکرد غده میبومین شود. به همین دلیل، بسیاری از متخصصان پوست ترجیح می دهند محصولات ضد آفتاب دورچشم فیزیکی را توصیه کنند.

 

کاربرد ضدآفتاب و ضدآفتاب دور چشم

استفاده صحیح و استفاده مجدد به اندازه نوع ضد آفتاب مورد استفاده اهمیت دارد. بسیاری از بیماران در حین استفاده از ناحیه دور چشم خودداری می کنند. بهترین کار این است که 30 دقیقه قبل از رفتن به بیرون از خانه ضدآفتاب استفاده کرده و سپس هر 2 ساعت یکضدآفتاب و بار آن را تجدید کنید. کرم ضد آفتاب را باید بلافاصله پس از شنا یا تعریق بیش از حد استفاده کرد. همچنین در روزهای ابری و در صورت وجود پنجره در داخل خانه باید پوشیده شود.

برای دور چشم به اندازه یک بند انگشت ضدآفتاب دور چشم که فیزیکی هستن و حداقل spfآن باید 30 باشد استفاده کنید و ضدآفتاب دور چشم رنگی بهترین جایگزین برای کانسیلر می‌باشد.

برای کسانی که آرایش می‌کنند، در حال حاضر ضد آفتاب‌های وجود دارد که امکان استفاده مجدد را بدون لکه دار کردن آرایش فراهم می‌کند. کرم ضد آفتاب رنگی اغلب به تنهایی محافظت کافی در برابر اشعه‌های UV-A و UV-B ایجاد نمی‌کند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط