مقالات آموزشی

ضرورت استفاده از ضدآفتاب در طول لیزر موهای زائد (پارت2)

اهمیت استفاده از ضدآفتاب در دوره لیزر موهای زائد

استفاده از ضدآفتاب در دوره لیزر موهای زائد (ادامه)

هر نوع پوست چگونه تحت تاثیر قرار گرفتن در معرض نور خورشید است

رنگ های روشن و سفید پوست

اگر فردی با پوست نوع 1 به مدت 2 هفته زیر نور خورشید رفت و دوره‌های زیادی در معرض نور خورشید قرار گرفت که منجر به سوختگی شدید پوست او در برابر نور خورشید شد، ممکن است قبل از انجام یک جلسه لیزر موهای زائد بیشتر منتظر بماند تا پوستش بهبود یابد.

     یا اگر فرد دیگری با نوع 1 به مدت یک هفته زیر نور خورشید رفت و از آفتاب مستقیم پرهیز کرد و هر 2 ساعت یکبار از SPF 50 استفاده کرد و دچار آفتاب سوختگی نشد و رنگ پوستش تغییر نکرد، می‌تواند 2 تا 3 هفته پس از بازگشت دوباره جلسه را ادامه دهد.

لیزر موهای زائد

     پوست‌های روشن تا خیلی روشن، بعد از قرار گرفتن در معرض نور خورشید تغییر چندانی در رنگشان مشاهده نمی‌شود. این نوع پوست‌ها برای جلوگیری از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید که منجر به آفتاب سوختگی می‌شود، باید از ضدآفتاب SPF 50 استفاده کنند. همچنین ممکن است بسته به مدت زمانی که پوست در معرض نور خورشید قرار گرفته است 4 تا 6 هفته زمان لازم است پوست به وضعیت اول برگردد و بتواند لیزر انجام دهد.

رنگ پوست متوسط

     اگر پوست آنها در معرض نور خورشید قرار گرفته باشد، انواع پوست 3 تا 4 با تغییر رنگ پوست مواجه خواهند شد. این نوع پوست ها باید بسیار مراقب باشند که پوست خود را بیش از حد در معرض نور خورشید قرار ندهند، زیرا انجام این کار منجر به برنزه شدن عمیق و طولانی مدت می‌شود. همچنین ممکن است مجبور شوند یک دوره 6-8 هفته‌ای صبر کنند و تنظیمات لیزر باید به میزان قابل توجهی کاهش یابد تا از ایجاد رنگدانه جلوگیری شود.

    ایجاد برنزه عمیق می‌تواند به این معنا باشد که باید فاصله‌های طولانی‌تری بین درمان‌ها ایجاد کنید که باعث طولانی‌تر شدن دوره زمانی یک دوره لیزر می‌شود.

رنگ پوست تیره

     پوست های 5-6 بعد از قرار گرفتن در معرض نور خورشید تغییر بسیار کمی در رنگ پوست خواهند دید. لیزر مورد استفاده برای این نوع پوست‌ها به روشی متفاوت با پوست‌های کم‌رنگ و متوسط ​​عمل می‌کند. از Nd:Yag برای لیزر ایمن این نوع پوست استفاده می‌شود. با این حال، این نوع پوست ها همچنان باید از ضدآفتاب SPF دار به همان روش استفاده کنند و همچنین باید از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید اجتناب کنند. برای استراحت پوست پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب، زمان انتظار 4-6 هفته نیز لازم است.

     سعی کنید در طول دوره لیزر درمانی از هرگونه نوسان در رنگ پوست خودداری کنید.

اگر هر روز در طول دوره لیزر از SPF استفاده نکنید، چه خطراتی برای پوست شما خواهد داشت؟

     اگر ناحیه درمان خود را در معرض آفتاب قرار دهید و از SPF50 استفاده نکنید، خطراتی برای پوست شما وجود دارد. 2 عارضه اصلی که ممکن است رخ دهد عبارتند از

بعد از لیزر موهای زائد ممکن است رنگدانه ایجاد شود

     این یکی از رایج ترین مشکلاتی است که ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید رخ دهد. لیزر با جذب رنگدانه تیره (ملانین) عمل می‌کند. لیزر برای کار بر تضاد بین پوست روشن و موهای تیره تکیه دارد. در شروع یک دوره درمانی، تنظیمات ایمن بر روی لیزر انتخاب می‌شود که با رنگ پوست و موی خاص فرد مطابقت دارد. پس از هر درمان، این تنظیمات افزایش می‌یابد تا درمان همچنان موثر باشد.

     اگر پوست در معرض آفتاب قرار گیرد و رنگ پوست تغییر کند، باید تنظیمات را مطابق با رنگ پوست جدید تنظیم کنید. نمی‌توان از همان تنظیمات استفاده کرد زیرا احتمال زیادی وجود دارد که این تنظیم گرمای زیادی را به پوست وارد کند و ملانین تحریک شده در پوست واکنش نشان دهد. اگر این اتفاق بیفتد لیزر رنگدانه پوست را هدف قرار می دهد و رنگدانه ایجاد می‌شود.

     بلافاصله بعد از جلسه، پوست قرمز به نظر می‌رسد و احساس سوزش زیادی می‌کند. در طی 10-14 روز آینده ممکن است ناحیه تیره تر به نظر برسد و پوسته ای تشکیل شود. در هفته های بعد از این، پوسته پوسته می‌شود و مناطقی از هیپوپیگمانتاسیون ظاهر می‌شود.

     این نواحی به مرور زمان به حالت عادی باز می‌گردند، اما ممکن است چند ماه طول بکشد. محصولات موضعی می‌توانند به تسریع این روند و کمک به ظاهر آن کمک کنند. با محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید می‌توانید در وهله اول از این اتفاق جلوگیری کنید.

2. تحریک پوست

     پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، خشکی و کم آبی پوست بسیار رایج است. آفتاب بیش از حد، رطوبت را از پوست می‌گیرد و می‌تواند آن را خشک و پوسته پوسته کند. اگر پوست دچار آفتاب سوختگی شده باشد پوسته می‌شود و پوست جدید زیر آن تا مدتی بعد بسیار قرمز و حساس باقی می‌ماند.

     لیزر موهای زائد از پالس‌های شدید گرما استفاده می‌کند و اگر پوست خشک و کم‌آبی باشد، آن را به خوبی تحمل نمی‌کند. لیزر روی پوستی که سالم و هیدراته است بهترین اثر را دارد. اگر لیزر بر روی پوست بیش از حد خشک انجام شود، می‌تواند به مدت 5 تا 7 روز پس از درمان منجر به خارش، ملتهب و تحریک پوست شود. این می‌تواند به خصوص در شب یا هنگام حمام کردن یا استحمام احساس ناراحتی کند. ضروری است که پوست پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید زمان لازم را برای بازسازی مجدد داشته باشد.

     در هفته‌های بعد از قرار گرفتن در معرض نور خورشید لایه برداری سبک و استفاده منظم از مرطوب کننده توصیه می‌شود. این ترکیب به ترمیم پوست کمک می‌کند. مدت زمان انتظار تقریباً 4 تا 6 هفته پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز به استراحت پوست و بهبودی از این اثرات خشک کننده موقت خورشید کمک می‌کند.

     ایمنی پوست شما مهم‌ترین جنبه درمان لیزر موهای زائد است. به هیچ وجه نباید در حین درمان خطرات غیرضروری را متحمل شد. اگر دوره‌های قرار گرفتن در معرض نور خورشید محدود باشد و دستورالعمل‌های صحیح رعایت شود، می‌توان از این اثرات نامطلوب به طور کامل اجتناب کرد.

     اگر در حال انجام یک دوره لیزر هستید، باید تمام تلاش خود را برای محافظت از پوست خود انجام دهید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است در طول دوره شما محدود شود. در غیر این صورت دوره درمانی شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. که ممکن است منجر به نیاز شما به جلسات بیشتر در مدت زمان طولانی‌تر شود.

اگر نواحی درمان شما در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرد، آیا باید هر روز از SPF استفاده کنید؟

خیر، اگر نواحی درمان شما پوشانده شده باشد، نیازی به اعمال SPF ندارید. اگر در معرض نور خورشید هستید، مراقبت و توجه لازم است تا مطمئن شوید که همه مناطق پوشیده هستند. به عنوان مثال، اگر شلوار ساق کوتاه می‌پوشید، روی پوست در معرض دید ناحیه مچ پا و پا ضد آفتاب بزنید.

     مثال دیگر پشت گردن است، این ناحیه اغلب زمانی است که برخی افراد هنگام لیزر آن را فراموش می‌کنند. مهم است که هر 2 ساعت یکبار SPF50 را روی این ناحیه اعمال کنید، مخصوصاً اگر در خارج از منزل کار می‌کنید و این ناحیه درمان می‌شود.

چند بار در روز باید SPF را مجدداً در ناحیه درمان خود اعمال کنید؟

     اگر مدت زمان طولانی را زیر نور آفتاب می‌گذرانید، باید هر 2 تا 3 ساعت یکبار SPF را روی ناحیه درمان خود اعمال کنید. یک بار در روز کافی نیست و سطح حفاظت مورد نیاز را فراهم نخواهد کرد. اگر شنا می‌کنید یا فعالیت‌هایی که باعث تعریق شما می‌شود انجام می‌دهید، ی قانون درست این است که بلافاصله بعد از آن از ضد آفتاب استفاده کنید. آب و تعریق باعث می‌شود ضد آفتاب اثر کمتری داشته باشد. برای به دست آوردن حداکثر سطوح حفاظتی، ضدآفتاب باید به طور منظم اعمال شود.

    برای یک نتیجه درمانی موفق از پوست خود محافظت کنید

     برای اطمینان از دریافت بهترین نتیجه از لیزر موهای زائد، سعی کنید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در ناحیه درمان خودداری کنید. روی یک SPF با عملکرد بالا سرمایه گذاری کنید و آن را به طور منظم اعمال کنید. محافظت از پوست در طول دوره به این معنی است که شما با خیال راحت پیشرفت خواهید کرد و به نتایجی که به دنبال آن هستید دست خواهید یافت.

     با استفاده از ضدآفتاب پیکسل با +++SPF 50 PA به روند طول درمان لیزر موهای زائد به شما کمک می‌کند تا از پوست خود در برابر اشعه‌های مضر نور خورشید محافظت کنید و نتیجه دلخواه را از لیزر موهای زائد بگیرید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط