مقالات آموزشی

دژنراسیون ماکولا چیست؟

بیماری دژنراسیون ماکولا

بیماری دژنراسیون ماکولا چیست؟

     با بیماری دژنراسیون ماکولا دید مرکزی خود را از دست می دهید. شما نمی توانید جزئیات دقیق را ببینید، چه به چیزی نزدیک نگاه کنید یا به چیزی دور نگاه کنید. اما دید محیطی (جانبی) شما همچنان طبیعی خواهد بود. به عنوان مثال، تصور کنید که با عقربه به ساعت نگاه می کنید. با AMD، ممکن است اعداد ساعت را ببینید اما عقربه ها را نه.

AMD یکی از دلایل اصلی از دست دادن بینایی در افراد 50 سال یا بالاتر است و بسیار رایج می‌باشد.

دو نوع AMD وجود دارد

  • AMD خشک

     حدود 80٪ (8 از 10) از افرادی که AMD دارند، فرم خشک را دارند و کاملا رایج استAMD خشک زمانی است که بخش‌هایی از ماکولا با افزایش سن نازک‌تر می‌شوند و توده‌های کوچکی از پروتئین به نام دروسن رشد می‌کنند. دید مرکزی را کم کم از دست می‌دهید. هنوز راه درمانی برای خشکی AMD پیدا نشده است.

  • AMD مرطوب

    این شکل کمتر رایج است اما بسیار جدی تر است. AMD مرطوب زمانی است که عروق خونی جدید و غیرطبیعی در زیر شبکیه چشم رشد می‌کنند. این عروق ممکن است خون یا مایعات دیگر را نشت کنند و باعث ایجاد زخم در ماکولا شوند. با AMD مرطوب سریعتر از AMD خشک بینایی را از دست می دهید.

     بسیاری از مردم تا زمانی که دیدشان بسیار تار نباشد متوجه نمی‌شوند که مبتلا به این بیماری هستند، به همین دلیل مراجعه منظم به چشم پزشک ضروری است. پزشک می‌تواند قبل از اینکه مشکل بینایی بوجود بیاید به دنبال علائم اولیه AMD باشد.

 با دژنراسیون ماکولا دید مرکزی خود را از دست می دهید

تشخیص بیماری دژنراسیون ماکولا وابسته به سن

     در طول معاینه چشم، چشم پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که به شبکه Amsler نگاه کنید. این شبکه به شما کمک می‌کند تا هر نقطه تاری، اعوجاج یا خالی را در میدان دید خود مشاهده کنید. چشم پزشک شما نیز از طریق یک لنز مخصوص به داخل چشم شما نگاه می کند. او می تواند ببیند که آیا تغییراتی در شبکیه و ماکولا وجود دارد یا خیر.

چشم پزشک قطره های چشمی گشاد کننده را در چشم شما می ریزد تا مردمک چشم شما بزرگ شود. این به او اجازه می دهد تا از طریق یک لنز مخصوص به داخل چشم شما نگاه کند.

توموگرافی انسجام نوری (OCT) روش دیگری برای مشاهده دقیق شبکیه است. یک دستگاه شبکیه را اسکن می‌کند و تصاویر بسیار دقیقی از شبکیه و ماکولا ارائه می دهد.

آنژیوگرافی توموگرافی انسجام نوری (OCTA) روش دیگری برای بررسی دقیق رگ های خونی داخل و زیر شبکیه می‌باشد. این شبیه آنژیوگرافی فلورسین است اما از رنگ استفاده نمی‌کند.

     پزشک شما ممکن است آنژیوگرافی فلورسین انجام دهد تا ببیند چه اتفاقی در شبکیه شما می افتد. رنگ زرد (موسوم به فلورسین) به ورید، معمولاً در بازوی شما تزریق می شود. رنگ از طریق رگ های خونی شما حرکت می کند. هنگامی که رنگ در سراسر رگ های خونی آن حرکت می‌کند، یک دوربین ویژه از شبکیه عکس می‌گیرد. این نشان می دهد که آیا رگ‌های خونی جدید غیرعادی در زیر شبکیه در حال رشد هستند یا خیر.

درمان دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن

درمان خشک AMD

     در حال حاضر هیچ راهی برای درمان فرم خشک AMD وجود ندارد. با این حال، برخی از افراد مبتلا به دروسن زیاد یا از دست دادن شدید بینایی ممکن است با مصرف ترکیب خاصی از مکمل های غذایی کمی بهبود یابند. یک مطالعه بزرگ (AREDS و مطالعه بعدی AREDS 2) نشان داد که این افراد ممکن است AMD خشک خود را با مصرف روزانه این ویتامین ها و مواد معدنی کاهش دهند:

  • ویتامین C (500 میلی گرم)
  • ویتامین E (400 IU)
  • لوتئین (10 میلی گرم)
  • زآگزانتین (2 میلی گرم)
  • روی (80 میلی گرم)
  • مس (2 میلی گرم)

بتاکاروتن نباید توسط افراد سیگاری استفاده شود زیرا خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد.

غذاهای مفید برای چشم

     سبزی های با برگ های تیره، میوه ها و سبزیجات زرد رنگ، ماهی و رژیم غذایی متعادل و غنی از مواد مغذی برای افراد مبتلا به AMD مفید هستند.

درمان مرطوب AMD

     برای کمک به درمان AMD مرطوب، داروهایی به نام داروهای ضد VEGF وجود دارد. درمان ضد VEGF به کاهش تعداد عروق خونی غیر طبیعی در شبکیه کمک می‌کند. همچنین هرگونه نشت از رگ‌های خونی را کند می‌کند. این دارو از طریق یک سوزن بسیار باریک به چشم شما می‌رسد.

     اگر AMD دارید، می توانید بیاموزید که چگونه از بینایی خود نهایت استفاده را ببرید. شما هنوز هم می توانید بسیاری از کارهای مورد علاقه خود را با ابزارهای مخصوص کم بینایی انجام دهید. اینها می تواند شامل انواع مختلف ابزارهای بزرگنمایی، رایانه های دستی، اقلام الکترونیکی و موارد دیگر باشد.

     همچنین، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه از دید جانبی خود برای کمک به انجام کارها استفاده کنید. یک متخصص توانبخشی بینایی می تواند نحوه کار این کار را به شما آموزش دهد.

بینایی خود را با گرید Amsler تست کنید

AMD      باعث می شود بینایی شما در طول زمان تغییر کند. ممکن است زمانی که این تغییرات رخ می‌دهند متوجه آن نشوید. اما باید هر چه زودتر تغییرات بینایی را درک کنید. درمان زودهنگام آنها می‌تواند به کاهش یا توقف از دست دادن بیشتر بینایی کمک کند. شما باید هر روز از شبکه Amsler برای نظارت بر بینایی خود استفاده کنید. 

نحوه استفاده از شبکه Amsler:

     شبکه Amsler را در مکانی قرار دهید که هر روز آن را ببینید. بسیاری از مردم یک شبکه Amsler را روی درب یخچال یا آینه حمام خود نگه می دارند.

در نور خوب، از فاصله 12 تا 15 اینچی به شبکه نگاه کنید. اگر به طور معمول از عینک مطالعه استفاده می کنید، حتماً از آن استفاده کنید.

یک چشم را بپوشانید. با چشم بدون پوشش خود مستقیماً به نقطه مرکز شبکه نگاه کنید. توجه داشته باشید که آیا هر یک از خطوط خمیده یا موج دار به نظر می رسند. ببینید آیا قسمتی از شبکه تار، کم نور یا نامرتب به نظر می رسد.

اکنون چشم دیگر خود را بپوشانید و بینایی خود را دوباره به همین روش آزمایش کنید.

بازگشت به لیست