مقالات آموزشی

دستگاه‌های لیزر NdYAG چیست؟

دستگاه‌های لیزر NdYAG

دستگاه‌های لیزر NdYAG چیست؟

 NdYAG دستگاه‌های لیزر     یا گارنت آلومینیوم ایتریوم دوپ شده با نئودیمیم، یکی از انواع پیشرفته‌تر فناوری لیزر است که امروزه معمولاً برای درمان طیف وسیعی از اختلالات پوستی و چشمی استفاده می‌شود. این محصول با نام‌های تجاری مختلفی از جمله Cutera،RevLite Q-Switched و Fotona به بازار عرضه می‌شود. هر دستگاه به طور منحصر به فرد برای درمان مشکلات خاص طراحی شده است.

     تقویت نور با انتشار تحریک شده اشعه یا لیزر، یک فناوری پزشکی پرکاربرد است که از طول موج نور پرانرژی برای نفوذ به لایه‌های عمیق‌تر پوست بدون آسیب رساندن به سطح آن استفاده می‌کند و سلول‌های بیمار را با گرم کردن آنها در این فرآیند از بین می‌برد.

چه کسی باید تحت درمان قرار گیرد و نتایج مورد انتظار

درمان لیزر NdYAG را می‌توان برای بیمارانی که به موارد زیر نیاز دارند توصیه کرد:

درمان اختلالات پوستی

درمان برخی از اختلالات چشمی

حذف دائمی موهای زائد

پاک کردن خالکوبی

درمان برخی از اختلالات ناخن

اختلالات پوستی

درمان‌های NdYAG به طور گسترده در زمینه پوست برای درمان طیف گسترده ای از بیماری های پوستی استفاده می‌شود، از جمله:

رگهای عنکبوتی، واریسی و نخی روی صورت و پاها

خال های مادرزادی عروقی یا ناهنجاری های عروقی مویرگی

رگهای صورت

همانژیوم یا تومورهای عروقی در صورت و اطراف دهان

لکه های قهوه ای پیری

کک و مک

لکه‌های مغولی

علاوه بر از بین بردن لکه‌های ناخواسته و ناهنجاری‌های عروقی، Nd:YAG  همچنین می‌تواند ظاهر کلی پوست را با کاهش چین و چروک و درمان برخی از بیماری‌های التهابی پوست، مانند هیدرادنیت چرکی، بهبود بخشد.

حذف دائمی موهای زائد

     فناوری Nd:YAG همچنین یک راه‌حل دائمی بسیار موثر برای رفع موهای زائد است که می‌تواند با خیال راحت روی صورت، گردن، پشت، سینه، پاها، زیر بغل و ناحیه بیکینی استفاده شود. این درمان در بیمارانی با موهای قهوه‌ای تیره یا سیاه با پوست رنگ روشن در مقایسه با افرادی که موهای رنگ روشن یا بلوند با پوست برنزه یا تیره دارند، بهتر عمل می کند.

حذف خالکوبی

     سیستم سوئیچ کیو، نوع خاصی از سیستم لیزرNdYAG، خالکوبی های خاصی مانند خالکوبی‌هایی با رنگ های آبی، سیاه و خاکستری را پاک می‌کند. با این حال، نتایج ممکن است بسته به عمق رنگدانه تاتو متفاوت باشد.

روند آن به چه صورت می باشد؟

    درمان با لیزر NdYAG نیاز به استفاده از یک پوشش چشم مات یا عینک مخصوص برای محافظت از چشم بیمار در تمام طول درمان دارد، مگر اینکه این روش برای درمان بیماری چشمی باشد. سپس یک دسته ویژه روی پوست ناحیه مورد نظر فشار داده می‌شود و برای انتشار پالس‌های نور فعال می‌شود. در حالی که برخی از بیماران آن را قابل تحمل می‌دانند، برخی دیگر به بی‌حسی موضعی نیاز دارند.

     سطح پالس های نور لیزر منتشر شده توسط دستگاه های NdYAG براساس نوع درمان انجام شده کنترل می‌شود.

     برای درمان اختلالات یا تغییر رنگ رگ‌های عروقی، این روش به طور خاص هموگلوبین یا رنگدانه قرمز در سلول‌ها و همچنین ملانین را هدف قرار می‌دهد.

     برای درمان بیماری‌های عروقی که بر نواحی حساس مانند صورت تأثیر می‌گذارند، نبض ایده‌آل مدت زمان پالس 50 میلی‌ثانیه با انرژی خروجی 150 تا 250 J/cm2 است. بیمار ممکن است به 1 تا 3 جلسه برای رگ‌های قرمز کوچک نیاز داشته باشد، اما اگر ناحیه درمان بزرگتر باشد، ممکن است به جلسات بیشتری نیاز داشته باشد.

     هنگامی که برای حذف موهای زائد استفاده می‌شود، پالس های نور لیزر به فولیکول های مو آسیب می‌رساند و باعث ریزش مو و جلوگیری از رشد مجدد آنها می‌شود. برای این منظور، سیستم‌های لیزر NdYAG با پالس طولانی‌تر مانند سیستم 1064 نانومتری، در مقایسه با سیستم‌های نانوثانیه یا Q-Switched ایمن‌تر و مؤثرتر تلقی می‌شوند. به طور معمول، پالس‌های 2 تا 20 میلی ثانیه‌ای با انرژی خروجی 10 تا 40 J/cm2 استفاده می‌شود. از آنجایی که خنک کردن سطح پوست برای این روش ضروری است، اکثر سیستم های لیزر موهای زائد دارای یک دستگاه خنک کننده داخلی هستند.

     بیماران با پوست روشن معمولاً به 2 تا 6 جلسه درمانی با فاصله 4 تا 6 هفته در میان نیاز دارند، در حالی که بیماران با پوست تیره تر ممکن است برای دستیابی به نتایج مطلوب به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند.

     برای پاک کردن خالکوبی، پالس‌های لیزر با از بین بردن انتخابی مولکول‌های جوهر عمل می‌کنند که سپس قبل از اینکه از بدن خارج شوند توسط ماکروفاژها جذب می‌شوند. برای این منظور، تنظیم معمولی درمان، مدت زمان پالس 10 نانوثانیه با انرژی خروجی 300-500 Mj است. بیماران ممکن است بین 5 تا 20 جلسه با فاصله حداقل 7 هفته بسته به رنگ و عمق تاتو نیاز داشته باشند.

     برای درمان اونیکومیکوزیس (اختلال ناخن)، در حال حاضر دو دستگاه لیزر تایید شده به نام های PinPointe Footlaser توسط Cynosure و Cutera GenesisPlus توسط Cutera وجود دارد. هر دوی آنها از لیزرهای Nd:YAG 1064  نانومتری با پالس کوتاه پمپ شده استفاده می‌کنند که در پالس‌های 100-3000 میکروثانیه با خروجی انرژی 25.5 ژول بر سانتی‌متر مربع برای هر 1 میلی متر پوست ساطع می‌شوند. درمان به 4 جلسه با فاصله 1 ماهه نیاز دارد.

پس از درمان Nd:YAG، یک کیسه یخ روی ناحیه تحت درمان قرار داده می‌شود تا آن را تسکین دهد. برای جلوگیری از سایش تصادفی، ممکن است به بیمار یک باند یا چسب داده شود، به خصوص اگر درمان شامل برخی از مناطق حساس باشد.

خطرات و عوارض احتمالی استفاده از لیزر Nd:YAG

     این طبیعی است که بیماران بعد از عمل مقداری قرمزی، خارش، تاول و تورم در ناحیه تحت درمان را تجربه کنند، اما بعد از چند روز بدون درمان خود به خود برطرف می‌شوند. در کنار این موارد، برخی از عوارض نیز ممکن است رخ دهد. این شامل:

– لوکودرما – هنگامی که درمان بر روی بیماران برنزه یا دارای پوست تیره انجام می‌شود، این خطر وجود دارد که لکه‌های سفید روی پوست ظاهر شوند زیرا انرژی لیزر ملانین را از بین می‌برد.

– پیگمانتاسیون پس از التهاب

– هایپرپیگمانتاسیون یا لکه‌های تیره پوست

– هیپوپیگمانتاسیون یا لکه‌های رنگ پریده پوست

– عفونت باکتریایی که با استفاده از آنتی بیوتیک های بعد از درمان قابل پیشگیری است

– آسیب‌های لیزر به لکه زرد، زمانی که به عنوان درمان برای بیماری های چشم استفاده می‌شود

به طور کلی، لیزر NdYAG برای بیماران با پوست روشن ایمن‌تر است، اما در بیماران با پوست تیره تر باید با احتیاط استفاده شود.

با استفاده از ضدآفتاب پیکسل با +++SPF 50 PA به روند طول درمان لیزر موهای زائد به شما کمک می‌کند تا از پوست خود در برابر اشعه‌های مضر نور خورشید محافظت کنید.

بازگشت به لیست