مقالات آموزشی

بیماری روزاسه چیست؟

روزاسه چیست

روزاسه چیست؟

روزاسه (rose-AY-sha) یک بیماری شایع پوستی است. اغلب سرخ شدن صورت در افراد شروع می‌شود.

قرمزی می‌تواند به آرامی فراتر از بینی و گونه‌ها به پیشانی و چانه گسترش یابد. حتی گوش‌ها، سینه و پشت می‌توانند همیشه قرمز باشند.

Rosacea

علائم و نشانه‌های زیادی وجود دارد که روزاسه را در چهار گروه زیر قرار می‌دهد.

  • روزاسه اریتماتوتلانژکتاتیک

قرمزی، گرگرفتگی، رگ‌‌های خونی قابل مشاهده

  • روزاسه پاپولوپوستولار

قرمزی، تورم و جوش‌های آکنه مانند

  • روزاسه فیماتوز

پوست ضخیم میشود و بافتی ناهموار دارد

  • روزاسه چشمی

چشم‌ها قرمز و تحریک شده است، پلک‌ها ممکن است متورم شوند، و ممکن است علایم فرد شبیه گل مژه شود. با گذشت زمان، افرادی که روزاسه دارند، اغلب قرمزی دائمی در مرکز صورت خود می‌بینند.

چه کسانی روزاسه می‌گیرند؟

روزاسه بیماری شایعی می‌باشد. به گفته دولت ایالات متحده، بیش از 14 میلیون نفر با روزاسه زندگی می‌کنند. اکثر افرادی که به روزاسه مبتلا می‌شوند عبارتند از:

بین 30 تا 50 سال

پوست روشن و اغلب موهای بلوند و چشمان آبی دارند

احتمالاً فردی در شجره نامه خود مبتلا به روزاسه یا آکنه شدید است

به احتمال زیاد آکنه – یا کیست‌های آکنه و/یا ندول‌ها داشته‌اند

     زنان کمی بیشتر از مردان به روزاسه مبتلا می‌شوند. با این حال، زنان به اندازه مردان احتمال ابتلا به روزاسه شدید را ندارند. برخی از افراد بیشتر در معرض ابتلا به روزاسه هستند، اما هر کسی ممکن است به این بیماری پوستی مبتلا شود. افراد از هر رنگی به روزاسه مبتلا می‌شوند. کودکان نیز به روزاسه مبتلا می شوند.

علت ابتلا به روزاسه

دانشمندان هنوز در حال تلاش برای یافتن علت بروز روزاسه هستند. با مطالعه روزاسه، دانشمندان به سرنخ‌های مهمی دست یافته‌اند:

     روزاسه به صورت ارثی انتقال پیدا می‌کند. بسیاری از افرادی که به روزاسه مبتلا می‌شوند، اعضای خانواده شان مبتلا به روزاسه هستند. این امکان وجود دارد که افراد ژن روزاسه را به ارث ببرند.

     سیستم ایمنی ممکن است نقش داشته باشد. دانشمندان دریافتند که اکثر افراد مبتلا به روزاسه آکنه مانند به یک باکتری (مفرد برای باکتری) به نام باسیلوس اولرونیوس واکنش نشان می دهند. این واکنش باعث می شود سیستم ایمنی بدن آنها بیش از حد واکنش نشان دهد. دانشمندان هنوز نمی دانند که آیا این می‌تواند باعث بروز روزاسه شود یا خیر.

     اشکالی که باعث عفونت در روده می‌شود ممکن است نقش داشته باشد. این حشره، هلیکوباکتر پیلوری، در افرادی که روزاسه دارند شایع است. دانشمندان نمی‌توانند ثابت کنند که هلیکوباکتر پیلوری می‌تواند باعث بروز روزاسه شود. بسیاری از افرادی که روزاسه ندارند، عفونت هلیکوباکتر پیلوری دارند.

     کنه‌ای که روی پوست همه زندگی می‌کند، دمودکس، ممکن است نقش داشته باشد. این کنه دوست دارد روی بینی و گونه‌ها زندگی کند و این جایی است که روزاسه اغلب ظاهر می‌شود. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که افراد مبتلا به روزاسه تعداد زیادی از این کنه را روی پوست خود دارند. مشکل این است که برخی از افرادی که روزاسه ندارند نیز تعداد زیادی از این کنه روی پوست خود دارند.

     پروتئینی که به طور معمول از پوست در برابر عفونت محافظت می‌کند، کاتلسیدین، ممکن است باعث قرمزی و تورم شود. نحوه پردازش این پروتئین توسط بدن ممکن است تعیین کند که آیا فرد به روزاسه مبتلا می‌شود یا خیر.

     روزاسه بیش از قرمزی صورت ایجاد می‌کند. علائم (آنچه می توانید ببینید) و نشانه‌های زیادی (آنچه که شخص احساس می‌کند) روزاسه وجود دارد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط