مقالات آموزشی

اهمیت استفاده روزانه ضدآفتاب

استفاده روزانه ضدآفتاب

اهمیت استفاده روزانه ضدآفتاب

هر گونه قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می‌تواند منجر به آسیب به پوست شود و انواع مختلف اشعه ماوراء بنفش انواع مختلفی از آسیب را در پی دارد. اهمیت استفاده روزانه ضدآفتاب به دلایل مختلف آشکار است. از آفتاب سوختگی آشکار ناشی از نور UVB گرفته تا آسیب عمیق نافذ ناشی از نور UVA، باید تمام تلاش خود را برای محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید انجام دهید.
استفاده روزانه ضدآفتاب

چرا استفاده روزانه ضدآفتاب مورد اهمیت می‌باشد؟

     در حالی که همه ما با مضرات آفتاب برای پوست آشنا هستیم، تعداد کمی از افراد به ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب به صورت روزانه توجه می‌کنند. کرم ضد آفتاب در واقع قوی‌ترین محصول مراقبت از پوستی است که می‌توانید در مجموعه مراقبت از پوست خود داشته باشید و استفاده از کرم ضد آفتاب را هر روز به بهترین کاری که می‌توانید برای مراقبت و محافظت از پوست خود انجام دهید تبدیل می‌کند.

     با گذشت زمان، آسیب‌های ناشی از نور خورشید می‌تواند تاثیراتی منفی بر روی زیبایی پوست بگذارد. اشعه ماوراء بنفش (UV) به پوست و بافت همبند زیرین آن آسیب می‌رساند و منجر به ایجاد چین و چروک و خطوط می‌شود. اثرات قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و آسیب خورشید تجمعی هستند و میزان کامل آسیب بلافاصله آشکار نمی شود. قرار گرفتن در معرض نور خورشید همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد و این یک اتفاق بسیار رایج می‌باشد.

     هر گونه قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می‌تواند منجر به آسیب به پوست شود و انواع مختلف اشعه ماوراء بنفش انواع مختلفی از آسیب را در پی دارد. از آفتاب سوختگی آشکار ناشی از نور UVB گرفته تا آسیب عمیق نافذ ناشی از نور UVA، باید تمام تلاش خود را برای محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید انجام دهید.

     متأسفانه، بسیاری از مردم فکر می‌کنند که فقط در روزهای گرم و سوزان از کرم ضد آفتاب استفاده کنند، یا اگر قرار است تمام روز بیرون از خانه باشند. در واقع، ضد آفتاب باید هر روز استفاده شود، حتی اگر هوا ابری باشد یا بیشتر روز را در داخل خانه سپری کنید. اشعه ماوراء بنفش نه تنها در روزهای گرم تابستان وجود دارد، بلکه در زمان خنک بودن هوا یا وجود پوشش ابری نیز وجود دارد و می‌تواند به پوست آسیب برساند. این امر به ویژه در مورد افرادی که رنگ پوست روشن‌تری دارند، بیشتر است، زیرا رنگدانه محافظ که ملانین نامیده می‌شوند، در پوست آن‌ها کمتر است. با این حال، افراد با هر رنگ پوستی ممکن است به سرطان پوست مبتلا شوند و باید برای محافظت مناسب در برابر آفتاب، از ضد آفتاب به صورت روزانه استفاده کنند.

     در کنار استفاده ازعینک، کلاه و پوشاندن پوست با لباس، کرم ضد آفتاب نیز یکی از موثرترین راه‌ها برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید می‌باشد. میزان سطح UV و زمان اوج تابش خورشید اغلب در پیش بینی‌های آب و هوای منطقه گنجانده شده است و باید به عنوان راهنما برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید استفاده شود. با این حال، حتی زمانی که شاخص UV “متوسط” در نظر گرفته شود استفاده از کرم ضد آفتاب همچنان ضروری است. شاخص UV را نمی‌توان با دما اندازه گیری کرد، زیرا اشعه ماوراء بنفش در زمستان هم وجود دارد، بنابراین نباید تنها در ماه‌های گرم‌تر در نظر گرفته شود. برای محافظت همه جانبه از پوست، مهم است که از صورت و بدن خود با استفاده از کرم ضد آفتابهایی با طیف وسیع که برای محافظت در برابر اشعه‌های UVA و UVB فرموله شده‌اند محافظت کنید.

UVB      به ویژه در مورد خطر ابتلا به سرطان پوست مضر است. UVB باعث آسیب مستقیم به سلول‌های پوست (آفتاب سوختگی) می‌شود و منجر به آسیب بیشتر DNA می شود. در ادامه این سلول‌ها ممکن است غیرطبیعی باقی بمانند و سرطانی شوند.

     اشعه UVA همچنین می‌تواند با تضعیف سیستم ایمنی پوست به ایجاد سرطان پوست کمک کند. UVA مانند UVB پوست را نمی‌سوزاند، به این معنی که اگرچه آسیبی رخ می‌دهد، اما ممکن است از آن آگاه نباشیم. تأثیر کامل آسیب نیز ممکن است فوراً قابل مشاهده نباشد و تاثیرات برخی از آسیب های خورشید سال ها بعد ظاهر می‌شود.

چگونه ضد آفتاب از پوست محافظت می کند؟

     ضد آفتاب با جلوگیری از نفوذ اشعه ماوراء بنفش به پوست عمل می‌کند و در نتیجه خطر آفتاب سوختگی و سرطان پوست و بروز لکه‌های خورشیدی، تغییر رنگ و علائم پیری زودرس را کاهش می‌دهد.

     90 درصد از سرطان‌های پوست را می‌توان به آسیب‌های ناشی از نور خورشید نسبت داد، که به این معنی است که محافظت در برابر آفتاب برای سلامت و تندرستی طولانی ‌مدت شما ضروری می‌باشد. هر نوع محافظت در برابر آفتاب خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد، به ویژه کرم ضد آفتاب که می‌تواند محافظت کاملی از کل بدن را فراهم کند.

     دو نوع ضد آفتاب وجود دارد که ممکن است بخواهید برای محافظت در نظر بگیرید: شیمیایی و فیزیکی. ضد آفتاب‌های شیمیایی برای جذب و انعکاس نور UV و انتقال آن به انرژی حرارتی بسیار کم طراحی شده‌اند. ضد آفتاب‌های فیزیکی، از ذرات معدنی ریز (معمولاً اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم) برای انعکاس و جذب UV تشکیل شده‌اند. ضدآفتاب‌های فیزیکی و شیمیایی نیز می‌توانند به صورت مکمل برای ایجاد فاکتور محافظتی در برابر آفتاب (SPF) استفاده شوند. این کرم‌های ضد آفتاب ترکیبی بدن و صورت برای پوست‌های حساس مناسب هستند.

    حتی افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند (مقادیر بیشتری از رنگدانه محافظ ملانین دارند) باید هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنند. در حالی که ممکن است به اندازه افراد با پوست روشن نسوزند، اما همچنان مستعد آسیب‌های ناشی از نور خورشید هستید.

    آسیب خورشید تجمعی است. مقدار کمی قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول زمان اضافه می‌شود، به همین دلیل است که بهتر است عادت به استفاده از SPF هر روز را در خود ایجاد کنید.

نحوه انتخاب مناسب ضدآفتاب

     باید به دنبال کرم ضدآفتابی بود که دارای سیب سلامت داشته باشد. معیار بعدی SPF بالا می‌باشد که SPF 30 کافی است اما SPF 50+ ایده آل است. کرم ضد آفتاب انتخابی شما نیز باید با عنوان SPF “طیف گسترده” برچسب گذاری شود. کرم‌های ضد آفتاب با طیف وسیع برای محافظت از شما در برابر اشعه های UVA و UVB ساخته شده‌اند.

     هنگام پیدا کردن یک ضد آفتاب روزانه، مطمئن شوید که ضد آفتابی که انتخاب می‌کنید سبک باشد و روی پوست احساس خوشایندی داشته باشد. هنگام انتخاب بهترین ضد آفتاب روزانه برای خود، ترجیحات شخصی و نوع پوست خود را در نظر بگیرید. کرم ضدآفتابی که از استفاده از آن لذت می‌برید، با فرمولی که برای استفاده روزانه مناسب می‌باشد.

     برای انتخاب یک ضد آفتاب با فرمولاسیون خاص برای پوست‌های حساس، مایع نامرئی Anthelios SPF50+ را دارا باشد. فرمول سبک وزن آن برای پوست‌های حساس بسیار مناسب است و درخشندگی کمی همراه با محافظت بسیار بالا در برابر اشعه UVA/UVB ایجاد می‌کند. همه ضدآفتاب‌های پیکسل با محافظت بسیار بالا در برابر اشعه UVA/UVB SPF50+ فرموله شده‌اند. سبک وزن، بدون عطر و دارای رایحه ملایم ضد حساسیت هستند تا به خوبی در برنامه روزانه شما قرار بگیرند.

با استفاده از کرم های ضد آفتاب صورت و بدن پیکسل، محافظت از پوست خود را در برابر آسیب‌های خورشیدی آغاز کنید و خطر سرطان پوست خود را به حداقل برسانید. به یاد داشته باشید که محافظت از آفتاب در هر سنی ضروری است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط