مقالات آموزشی

آیا دستگاه‌های سولاریوم باعث سرطان پوست می‌شود؟

دستگاه های سولاریوم

آیا دستگاه‌ سولاریوم باعث سرطان پوست می‌شود؟

– اشعه ماوراء بنفش ناشی از دستگاه‌ سولاریوم می‌تواند به DNA سلول‌های پوست شما آسیب برساند و به مرور زمان این آسیب می‌تواند باعث سرطان پوست شود.

– استفاده از دستگاه‌ سولاریوم می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست ملانوما را تا 20 درصد افزایش دهد.

– اشعه ماوراء بنفش از این دستگاه‌ها می‌تواند به پوست و چشم‌های شما آسیب برساند.

     آفتاب، دستگاه‌های برنزه‌کننده، لامپ‌های آفتاب‌گیر و اتاق‌های برنزه‌کننده اشعه ماوراء بنفش (UV) را منتشر می‌کنند. این تابش می‌تواند به DNA سلول‌های پوست شما آسیب برساند. اگر آسیب کافی در طول زمان ایجاد شود، می تواند باعث شود سلول‌های سرطانی شروع به رشد خارج از کنترل کنند و می تواند منجر به سرطان پوست، از جمله سرطان پوست ملانوم شود – نوعی که می تواند به سایر مناطق بدن گسترش یابد.

     همیشه نمی‌توانید آسیبی که اشعه ماوراء بنفش ایجاد می کند را ببینید زیرا به آرامی ایجاد می‌شود. اما هر بار که از دستگاه‌های سولاریوم استفاده می‌کنید، به پوست خود آسیب می‌رسانید و خطر ابتلا به سرطان پوست ملانوما و آسیب‌های قابل مشاهده پوست را افزایش می‌دهید.

آیا دستگاه‌ سولاریوم برای شما مضر هستند؟

     بله، تخت‌های برنزه‌کننده از اشعه ماوراء بنفش با شدت بالا برای ایجاد برنزه شدن سریع استفاده می‌کنند.

     برنزه شدن واکنشی است به آسیب سلول‌های پوست که در معرض بیش از حد اشعه ماوراء بنفش قرار می‌گیرند. چیزی به نام برنزه شدن با اشعه ماوراء بنفش سالم وجود ندارد. اگر می‌خواهید برنزه کنید، استفاده از برنزه کننده‌های مصنوعی روشی مطمئن‌تر برای انجام آن است.

     به یاد داشته باشید که برنزه‌کننده مصنوعی از شما در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت نمی‌کند. همچنان مهم است که با گذراندن زمان در سایه، پوشاندن لباس و استفاده از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF15 و 3 یا 4 مثبت از خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. درباره لذت بردن ایمن از آفتاب بیشتر بدانید.

آیا استفاده از دستگاه سولاریوم به جای آفتاب گرفتن در زیر نور خورشید بی‌خطرتر است؟

    خیر. استفاده از دستگاه برنزه کننده ایمن‌تر از آفتاب گرفتن نیست. و تخت‌های آفتاب‌گیر از شما در برابر آفتاب سوختگی یا آسیب پوست‌تان در اثر آفتاب گرفتن محافظت نمی‌کنند.

    تخت‌های آفتاب‌گیر گاهی به‌عنوان راهی برای برنزه شدن ایمن‌تر به بازار عرضه می‌شوند. اما چیزی به نام برنزه شدن ایمن در برابر اشعه ماوراء بنفش وجود ندارد. یک مطالعه نشان داد که خطر ابتلا به سرطان پوست از تخت‌های آفتاب‌گیر می‌تواند بیش از دو برابر گذراندن یک زمان مشابه در آفتاب نیمه ‌روز تابستان در دریای مدیترانه باشد.

 چه کسانی در معرض آسیب‌های پوستی ناشی از آفتاب گرفتن هستند؟

     همه افرادی که از دستگاه‌های برنزه کننده استفاده می‌کنند، خطر آسیب اشعه ماوراء بنفش و سرطان پوست را افزایش می‌دهند، اما برخی از افراد بیشتر از دیگران در معرض خطر سوختگی هستند. این شامل افرادی با یک یا چند مورد از موارد زیر می‌شود:

پوستی که به راحتی می‌سوزد

پوست، مو یا چشم‌های رنگ روشن

خال یا کک و مک زیاد

سابقه آفتاب سوختگی

سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان پوست

     این مهم است که بدانید چگونه می توانید از خود محافظت کنید. در مورد نوع پوست و خطر آفتاب سوختگی بیشتر بدانید.

آیا برای دریافت ویتامین D کافی نیاز به استفاده از دستگاه سولاریوم دارید؟

     خیر. جذب ویتامین D با استفاده از دستگاه‌های برنزه کننده امکان نیست. تنها حمام آفتاب به جذب ویتامین دی کمک می‌کند که برای حمام آفتاب باید از پوست خود مراقبت کامل انجام دهید. و حتما از ضدآفتاب با SPF50 استفاده کنید تا نور خورشید به پوست شما آسیب نرساند، همچنین می‌توانید در کنار ضدآفتاب از لباس‌هایی با ضخامت کم و رنگ روشن استفاده کنید.

     الزامی است بعد از استفاده از دستگاه‌های سولاریوم به دلیل جذب بالای اشعه‌های UV از ضدآفتاب استفاده کنید.

بازگشت به لیست